7. dubna 2009 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné na Slovensku raketově mizí

Za 35 hodin se šešrotovala již více než polovina aut, na které byly vyhrazeny peníze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za 35 hodin se šešrotovala již více než polovina aut, na které byly vyhrazeny peníze. | foto: ČTK

BANSKÁ BYSTRICA Druhá vlna poskytování příspěvků na nákup nového automobilu výměnou za likvidaci staršího vozu byla po zhruba 35 hodinách od jejího spuštění za polovinou. Motoristé, kteří chtějí získat slevu 2000 eur (asi 53.000 Kč) na nové auto dnes před 11.00 odevzdali k likvidaci více než 11.100 z celkového maximálního počtu 22.100 vozů.

O šrotovné byl před začátkem druhého kola značný zájem. Někteří majitelé vozů stáli ve frontě před podniky na zpracování autovraků od neděle a část vrakovišť začala přijímat auta už v pondělí krátce po půlnoci.

Vláda na druhou vlnu šrotovného vyčlenila 22 milionů eur (asi 584,3 milionu Kč), podle některých odhadů se tak peníze vyčerpají už ve středu.

Stát přispěje Slovákům na nákup nového vozu částkou 1000 eur (asi 26.560 Kč), pokud prodejce poskytne slevu ve stejné výši. Po odevzdání auta staršího deseti let je zájemce zapsán do elektronického systému a slevu mu v celkové výši poskytne prodejce nového auta. Stát dodatečně vyplatí slevu prodejci.

První vlna šrotovného, v jejímž rámci stát rovněž podpořil nákup zhruba 22.000 nových vozů, trvala téměř tři týdny. Podle ředitelky kanceláře ZAP Márie Novákové příspěvek v březnu nevyšel pro 671 lidí, kteří své staré auto nechali ještě v termínu sešrotovat. "Ti budou zahrnuti do druhé vlny," řekla Nováková.

Velký zájem o odevzdání auta využili někteří zpracovatelé autovraků. Podle ministerstva hospodářství začali údajně protiprávně vybírat poplatky 50 eur (asi 1328 Kč) na zařazení do pořadníku.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...