16. dubna 2009 17:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné nic nevyřešilo, trh padá

Krizi automobilového průmyslu Škoda Auto příliš nepocítila. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krizi automobilového průmyslu Škoda Auto příliš nepocítila. | foto: ČTK

BRUSEL Evropské automobilky před dopady globální ekonomické krize údajně nezachránilo ani šrotovné a ani následující prudký růst prodejů v Německu. V březnu se totiž prodej nových automobilů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku propadl o devět procent.

Informovalo o tom dnes sdružení výrobců automobilů ACEA.

Přestože si automobilky nadále stěžují na pokles zájmu o jejich vozy, březnové statistiky jsou přece jen lepší než ty z minulých měsíců.

Meziroční pokles je totiž výrazně nižší než v lednu a únoru. V lednu se prodej propadl o 27 procent a v únoru o 18 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Meziroční změny v prodejích za březen
 v %:
Fiat            +13,3
Škoda Auto +10,6
Volkswagen  +1,6
Seat -13,2
Audi -4,4
Peugeot -10,4
Citroën -7,3
Ford -6,2
Volvo -16,9
Opel -19,6
Renault -15,6
Toyota -10,6

Březnový pokles je nicméně již jedenáctým v řadě a jen v prvním čtvrtletí se prodej vozů meziročně propadl o 17 procent. Přestože v Německu, tedy v největší ekonomice Evropy, prodej v březnu vzrostl o téměř 40 procent, v dalších členských státech EU naopak rekordně padal.

Ve Španělsku o 38,7 procenta, ve Velké Británii o 30,5 procenta. V dalších velkých ekonomikách navíc rostl jen pomalu, ve Francii o osm procent a v Itálii o 0,2 procenta.

Nejhorší je nedůvěra
Celkové prodeje by se podle analytiků nemusely zlepšit ani v případě, že by se situace v ekonomice zlepšila ještě letos. Za nízkými prodeji totiž stojí především nedůvěra občanů, kteří se daleko více obávají ztráty svého zaměstnání a zdržují se tak velkých nákupů, mezi něž lze nákup auto jistě počítat. Jen v letošním roce by přitom podle sdružení Business Europe mělo v EU o práci přijít 4,5 milionu lidí.

Statistiky však ukazují, že ne všechny evropské automobilky si mohou na tvrdé dopady krize stěžovat. Nejlépe se vede italskému Fiatu, který v březnu prodal o 14,3 procenta více automobilů, než ve stejném období loňského roku.

Škoda táhne Volkswagen
Největší evropská automobilka Volkswagen se na rozdíl od celé řady dalších také nepropadla výrazně do "červených čísel", v březnu prodala meziročně o 0,3 procenta vozů méně.

To je výrazně lepší výsledek, než u dalších výrobců, přičemž v rámci koncernu se nejlépe vede mladoboleslavské Škodě Auto, která prodala v březnu o čtvrtinu vozů více.

Největší propad v EU zaznamenala automobilka General Motors, do níž spadá například německý Opel. Její prodeje se meziročně propadly zhruba o pětinu.

Dobře si nevedou ani Toyota (- 11,9 pct), Renault (-10,9 pct), Peugeot Citroen PSA (-9,1 pct) a Ford (-7,7 pct). Problémy přitom mají i výrobci luxusnějších vozů BMW (-20,8 pct) a Mercedes (-14,6 pct).

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz