9. dubna 2009 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné požadují už i čeští nábytkáři

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Salone Satelite

PRAHA Šrotovné 30 tisíc korun na pořízení nového automobilu inspirovalo české nábytkáře. Poslali na ministerstvo průmyslu a obchodu žádost na zavedení šrotovného i v jejich odvětví. Podle nich by státní příspěvek na likvidaci starého a nákup nového nábytku měl činit 15.000 korun. Podle tajemníka Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáše Lukeše má žádost o příspěvek kromě podpory domácího průmyslu i ekologický rozměr. Ministerstvo dopis "pobavil".

Šrotovné navrhla ČSSD a ve středu se na něm rámcově dohodla s končící koaliční vládou.

Tuzemští výrobci nábytku letos kvůli krizi pociťují úbytek zakázek, řada firem už musela sáhnout k propouštění. "Šrotovné na automobily je podpůrný prostředek zaměřený na pomoc domácím automobilkám. AČN je přesvědčena, že nábytkářský průmysl v České republice, který zaměstnává 37.000 lidí a jeho výroba se blíží 62 miliardám korun, má stejně důležité postavení jako tuzemský automobilový průmysl," uvedl Lukeš.

"Ministerstvo to pobavilo"
Dodal, že AČN svůj požadavek na zavedení šrotovného zaslala ministerstvu průmyslu a obchodu. Mluvčí MPO Tomáš Bartovský ČTK řekl, že ministerstvo dopis AČN obdrželo a nábytkářům odpoví. Zatím je podle něj brzy na to požadavky AČN komentovat.

"Nicméně vnímáme jemný ironický podtón dopisu, který nás svým způsobem pobavil," poznamenal Bartovský.

Asociace navrhuje zavedení šrotovného ve výši 15.000 korun, které by se vztahovalo pouze na nábytek starší deseti let, stejně jako tomu má být u automobilů. Stáří by bylo možné prokázat kupním dokladem nebo na základě vyjádření soudního znalce. "AČN je přesvědčena, že bude zahájeno seriózní nediskriminační jednání na nejvyšší úrovni o podpoře tuzemského nábytkářského průmyslu, který je velmi důležitou součástí národního hospodářství," prohlásil Lukeš.

Ekologický rozměr
Podpora šrotovného na nábytek má podle Lukeše zároveň ekologický rozměr. "Občanům České republiky by se takto otevřela cesta k zakoupení si zdravějšího a kvalitnějšího nového nábytku, než si mohli dopřát v minulosti," uvedl.

Přes již citelné ochlazení trhu se loni podle odhadu AČN tržby nábytkářů meziročně mírně zvýšily o 1,3 miliardy korun na celkových 61,8 miliardy Kč.

Letos už ale nábytkáři hlásí úbytek zakázek. Například společnost Techo, která je předním tuzemským výrobcem nábytku, se musela loni kvůli poklesu objemu výroby zbavit většiny externích zaměstnanců. Na začátku loňského roku v Techu pracovalo 128 agenturních pracovníků, nyní jich je už jen 23.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!