14. září 2009 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné v Americe skončilo, autosalony teď třou bídu s nouzí

Šrotovné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šrotovné | foto: Shutterstock

YPSILANTI TOWNSHIP Prodejci aut ve Spojených státech se potýkají s propadem prodeje poté, co skončil program dotací na nákup nových a ekologicky čistších vozů, takzvané šrotovné. Podobně jako jiní otevřel Gene Butman Ford v sobotu prodejnu a měl v ní více prodavačů než kupujících, kteří pozorovali chabé zásoby aut k prodeji.

Prodejce Ford v michiganském Ypsilanti Township, západně od Detroitu, se jako jiní vypořádává s následkem šrotovného. Manažer prodeje Paul Grahl si není jistý, kdy propad skončí. "Máme určité zájemce, ale podnik má daleko ke zdravému prodeji," říká dlouholetý obchodník. "Předpokládáme, že bude trvat tak 90 dnů, než se dostaneme na nějakou normální úroveň," dodal.

Program šrotovného přitáhl v červenci a v srpnu k prodejcům stovky tisíc Američanů. Sehrály v tom roli vládní slevy až 4500 dolarů za výměnu staršího, neúsporného vozu za nový s lepším využitím paliva.

Většina prodejců je za tuto vzpruhu vděčná, teď za ni ale platí úbytkem zákazníků. Vládní pobídky vtáhly na trh lidi, kteří by kvůli nejisté ekonomické situaci jezdili ve svých starých autech dál. Tito lidé by si možná přišli koupit nový vůz později.

I kdyby si teď někdo auto koupit chtěl, neměl by si z čeho vybrat

"Bylo to dobré, když to běželo," reagoval Phil Warren, manažer prodeje firmy Toyota Direct v Columbusu ve státě Ohio. "Teď se trochu obáváme, co bude následovat. Ten program asi jen vytlačil hodně lidí z trhu," shrnul.

Situaci komplikuje to, že se mnozí prodejci za šrotovného zbavili zásob vozů a automobilky nejsou schopny doplnit vozy na prodej rychle. Grahl dodal, že Ford objednaná auta vyrobil, ale z neznámých důvodů ještě nedodal. Lidé, kteří si přišli vůz koupit, proto nemají příliš velký výběr.

Amy a Frank Whitingovi se takto pokoušeli tento víkend najít v nějaké prodejně model Toyota Matrix. Marně. Koupili si proto Pontiac Vibe, verzi Matrixu od General Motors z kalifornského společného závodu GM a Toyoty, který ale brzy zavře brány.

Odvětvoví analytici proto předpovídají na září slabá čísla. V srpnu přitom díky šrotovnému vyskočil prodej osobních a lehkých nákladních vozů na 1,3 milionu, což bylo proti červenci o 30 procent více. Podle analytiků by mohl být údaj ze září dokonce nižší než červencový.

Lidovky.cz, ČTK