11. února 2009 13:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šrotovné v Německu už pomohlo Fabiím

Škoda Fabia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Fabia. |

BERLÍN Takzvaná šrotovací prémie, kterou v polovině ledna zavedla německá vláda jako opatření na podporu domácího automobilového průmyslu, má blahodárné účinky na prodejnost vozů značky Škoda. Nejvíce se nárůst odbytu projevil u fabií a roomsterů. Zájem je však i o automobily dalších značek, například Opel, Peugeot a Seat.

Mluvčí společnosti ŠkodaAuto Deutschland Christoph Ludewig v rozhovoru pro ČTK ale zároveň upozornil, že ještě není k dispozici dostatečně velký objem dat, aby bylo možné s naprostou jistotou činit závěry. "Ovšem během prvních deseti dnů února zákazníci objednávali místy o více než 300 procent více fabií než ve srovnatelném období předchozího roku," dodal.

Podle něho je nyní v Německu prý zvlášť výhodná koupě škodovek Fabia, Roomster a Octavia Tour. Při uplatnění nároku na státní prémii totiž poskytuje německé zastoupení české automobilky ještě navíc dodatečný bonus (Bye Bye Bonus) za odhlášení starého auta až ve výši 1785 eur (51.000 Kč).

Německý stát poskytuje od 14. ledna soukromým majitelům, kteří si koupí a zaregistrují nový automobil a nechají sešrotovat nejméně devět let starý, takzvanou šrotovací prémii ve výši 2500 eur. Podle českých dovozců ojetých aut se zavedením prémie výrazně klesla nabídka vozů od soukromých osob. Auta kolem stáří deseti let v dobrém stavu končí většinou na vrakovištích.

Německo na dotaci, kterou nazývá ekologická prémie, vyčlenilo celkem 1,5 miliardy eur. Díky této sumě tak může být vyplaceno maximálně 600.000 prémií, a to jen v tomto roce, nejpozději tedy do 31. prosince. Vyplácení prémie však pravděpodobně skončí dříve - ve chvíli, kdy budou vyhrazené prostředky spotřebovány.

ČTK