Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stagnující italská muzea povedou poprvé v historii i cizinci

Leonardo da Vinci do detailu zmapoval lidské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo da Vinci do detailu zmapoval lidské tělo | foto: Reuters

ŘÍM Několik prestižních italských muzeí, včetně slavné galerie Uffizi ve Florencii, dostalo poprvé v historii jako nové ředitele cizince. Vláda doufá, že tímto krokem zamezí další stagnaci svých slavných kulturních institucí, napsal britský list The Telegraph.

Nové vedení přišlo do 20 muzeí. Sedm z nových ředitelů vzešlo po mezinárodním konkurzu ze zahraničí, například z Německa nebo Británie, zbylých 13 ředitelů jsou Italové, z nichž někteří předtím působili v cizině.

Italská muzea, ve kterých visí díla Leonarda da Vinciho, Michelangela nebo Caravaggia, nepřitahují podle italské vlády zdaleka tolik návštěvníků, kolik by si zasloužila. V desítce nejnavštěvovanějších světových muzeí není ani jedno italské.

Do pařížského Louvru zamíří každý rok 8,5 milionu lidí, do Britského muzea v Londýně přijde ročně pět milionů lidí, zatímco jeden z největších italských turistických magnetů - Uffizi - navštíví jen 1,5 milionu lidí za rok.

Boj s fronami a lepší rezentace na webu

Do čela Uffizi nyní přijde Němec, sedmačtyřicetiletý kunsthistorik Eike Schmidt. Bojovat chce mimo jiné s nekonečnými frontami před muzeem. „Když někdo z Ameriky nebo Číny přijde do Uffizi a stráví dvě nebo tři hodiny ve frontě, není to ideální začátek,“ řekl Schmidt agentuře AP. Zvažuje prý prodej vstupenek online přes počítač nebo chytrý telefon.

Návštěvnost italských muzeí snižují též nemoderní webové stránky, z nichž některé jsou pouze v italštině, a předem neoznámené uzavírky. Muzea se podle The Telegraph potýkají i s nedostatkem peněz a přílišnou byrokracií.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...