27. dubna 2012 9:15, aktualizováno  11:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Standard & Poor's snížila Španělsku rating

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

MADRID Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's ve čtvrtek snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně z A na BBB plus. Krok odůvodnila tím, že deficit státního rozpočtu se bude zhoršovat víc, než se dosud předpokládalo.

Výhled úvěrové spolehlivosti hodnotí agentura negativně. Vláda podle názoru Standard & Poor's bude muset zvýšit finanční podporu bankovního sektoru.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura Moody's hodnotí Španělsko o jeden a agentura Fitch o dva stupně výše než Standard & Poor's, obě agentury rovněž s negativním výhledem.

Standard & Poor's rovněž snížila o jeden stupeň krátkodobý rating Španělska z A1 na A2. Riziku je podle agentury vystavena fiskální pružnost a výkonnost Španělska, stejně jako zátěž státního dluhu.

Deficit španělského rozpočtu se výhledově zhoršuje

"Oproti našim předchozím hodnocením se ve Španělsku zhoršuje prognóza rozpočtového deficitu v období let 2011-15 a stoupá pravděpodobnost, že vláda bude muset poskytnout další podporu bankovnímu sektoru," uvádí se ve zprávě agentury.

Standard & Poor's rovněž přehodnotila svou předpověď vývoje letošního hrubého domácího produktu Španělska. Místo růstu 0,3 procenta očekává pokles 1,5 procenta. Agentura varuje, že bude-li slábnout politická podpora reformního kurzu a nezvýší-li se konkurenceschopnost španělské ekonomiky, bude se rating dál snižovat.

Španělsko má nejvyšší nezaměstnanost z celé Evropy

Míra nezaměstnanosti ve Španělsku v prvním čtvrtletí vstoupila na 24,4 procenta a je zdaleka nejvyšší z celé Evropské unie. V zemi je asi 5,6 milionu lidí bez práce a rychle se zvyšuje počet domácností, kde jsou všichni její členové nezaměstnaní.

V posledním čtvrtletí loňského roku činila míra španělské nezaměstnanosti 22,9 procenta a už tehdy byla nejvyšší v celé EU. Španěle ale na začátku letošního roku začali dohánět Řekové, kde se nezaměstnanost přiblížila k 22 procentům.

Jen za první tři měsíce letošního roku ve Španělsku ztratilo práci asi 365 900 lidí. Počet domácností, kde jsou všichni členové nezaměstnaní, se zvýšil o 153 400 a dosahuje hrozivých 1,7 milionu. Španělsko má přibližně 47 milionů obyvatel.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz