7. září 2011 10:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stane se z čajové země kavárenská? Starbucks útočí v Číně

Starbucks Coffee | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starbucks Coffee | foto: Reprofoto

SINGAPUR Největší světový řetězec kaváren Starbucks Corp. plánuje v příštích čtyřech letech ztrojnásobit počet kaváren v Číně a urychlit expanzi v celé Asii. Uvedl to včera prezident operací pro oblast Asie a Tichomoří Ťin-lung Wang.

Starbucks chce do roku 2015 zvýšit počet provozoven v zemi na 1500 ze současných 470. Výraznou expanzi plánuje i v Jižní Koreji, kde se má počet kaváren do 2016 zvýšit na 700 z nynějších 370.

ČTĚTE TAKÉ:

"Kavárenské odvětví má v Číně obrovský potenciál," uvedl Wang. "Čína je 5000 let zemí, kde se pije čaj, my jsme ale vytvořili novou kulturu kávy," dodal.

Expanze na rychle rostoucích rozvíjejících se trzích má Starbucksu pomoci zvýšit tržby. Firma v červenci uvedla, že její příjmy ze zahraniční za duben až červen stouply o pětinu a na celkových tržbách, které činily 2,93 miliardy USD (51 miliard Kč), se podílely 23 procenty.

Starbucks má v 55 zemích světa kolem 17.000 provozoven. První kavárnu v Číně firma otevřela v roce 1999 a od té doby se provozovny rozšířily do 42 měst. V příštím roce chce otevřít první kavárnu v Indii a v roce 2013 ve Vietnamu, napsala agentura AP.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?