13. dubna 2010 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stánkař poslal stavitele centra na Národní třídě do insolvence

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov. | foto: Vizualizace: ateliér Cigler Marani Architects

PRAHA Jiří Zeman, majitel bývalých stánků v Praze u stanice metra Národní třída, podal insolvenční návrh na společnost COPA Centrum Národní, která v okolí metra staví multifunkční centrum. Městský soud v Praze dnes insolvenční řízení zahájil.

Developer prý Zemanovi dluží 27,7 milionu korun. ČTK to zjistila z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz. COPA Centrum Národní považuje insolvenční návrh za neoprávněný.

"Insolvenční návrh podaný panem Jiří Zemanem nemá z řady důvodů žádná opodstatnění. Pan Zeman není věřitelem společnosti Copa Centrum Národní, nic mu nedlužíme, ani nemá žádný legitimní nárok," sdělila ČTK mluvčí developera Karin Cífková.

"Jsme překvapeni, že se soud zabývá nepodloženými návrhy a budeme se samozřejmě bránit," doplnil spolumajitel developera Sebastian Pawlovski.

Nad stanicí metra Národní třída vzniká multifunkční objekt za zhruba čtyři miliardy korun. Budou v něm byty, kanceláře, pasáže s obchody či parkoviště pro 250 aut. Zároveň by měla být zrekonstruována celá stanice metra.

Dopravní podnik ale zatím neví, jestli insolvenční řízení opravu stanice ovlivní. "Vyvoláme jednání s Copa centrem, abychom si ujasnili, co to bude znamenat," řekl ČTK mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov.

Během insolvenčního řízení smí dlužník nakládat se svým majetkem jen ve velmi omezené míře. Nesmí například podnikat žádné kroky, které by směřovaly k podstatné změně jeho skladby, využití nebo jeho citelnému zmenšení. Věřitelé dlužníka můžou od zahájení insolvenčního řízení uplatňovat u soudu své pohledávky.

Podnikatelé a odborníci již dříve v anketě ČTK uvedli, že se fenomén podávání insolvenčních návrhů kvůli malým dlužným částkám po splatnosti stal problémem českého trhu. Zveřejnění návrhu v insolvenčním rejstříku podle nich kazí podniku dobré jméno a může vyvolat řetězovou reakci.

Podle serveru týdeníku Ekonom.cz pohledávky podle návrhu zapsaného u Městského soudu v Praze vznikly v červnu loňského roku, kdy Copa Centrum provedla demolici a zcela zničila obchodní pavilon, který patřil Zemanovi.

Poškozeni údajně byli i podnájemci pavilonu, kteří jsou dalšími věřiteli firmy Copa Centrum Národní. Návrh zmiňuje Inženýring dopravních staveb, divize pozemního stavitelství Skansky, Národní památkový ústav a další dvě společnosti podnikající dle živnostenského zákona. Celkem jejich pohledávky mají dosahovat téměř 84 milionů korun.

Copa Centrum Národní vykázala, podle údajů ve sbírce listin, za rok 2008 ztrátu 29 milionů korun, uvedl server Ekonom.cz.

ČTK