Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stanou se ze zaměstnanců kyborgové? Firmy už očipovaly stovky zaměstnanců

První úředně uznaný kyborg Neil Harbisson vystoupil v Praze na mezinárodním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První úředně uznaný kyborg Neil Harbisson vystoupil v Praze na mezinárodním... | foto: ČTK

PRAHA Nosíme elektroniku po kapsách i na těle, proč si ji nedat rovnou pod kůži? Čip v ruce znamená pohodlnější život. Podle kritiků však firmy mohou očipované zaměstnance kontrolovat a hlídat jako psy. Je to tak horké, aby nás to pálilo?

Představte si, že jste posnídali a míříte do práce. Usedáte do služebního auta, ve firmě parkujete na vyhrazeném místě, projdete turniketem, odemknete kancelář, zapnete počítač – a to vše bez klíčů, plastové karty či jiného identifikačního nástroje.

Vše zvládáte jen s pomocí čipu, který máte implantovaný pod kůží na hřbetu dlaně. Představte si, že takové ráno můžete zažít už zítra. Protože to opravdu možné je.

Maličkost, která neobtěžuje

Jednou z prvních společností, které takzvaný biohacking u řadových zaměstnanců posunuly ze světa sci-fi do reality, byl v roce 2015 švédský inkubátor Epicenter.

„Nejdřív mi to přišlo trochu děsivé, ale zároveň jsem se cítila dost moderně,“ řekla tehdy novinářům dobrovolně očipovaná Lin Kowalská a dodala, že ji ta maličká věc v těle nijak neomezuje – prakticky ji necítí ani se o ni nemusí nijak starat.

Zmiňovaná maličkost je 2 × 12 mm velká kapsle vyrobená ze speciálního, biokompatibilního skla; v ní je RFID čip v podobě úložiště a měděné antény. Vše je vpraveno mezi palec a ukazováček ruky, kde by nemělo hrozit poškození kapsle.

Zaměstnanci v Epicenteru mají RFID čip (běžně používaný k lokalizaci zvířat či dodávek dopravců) jako náhradu plastové karty. Když si potřebují odemknout dveře do budovy nebo bezpečnostní schránku, zaplatit nákup v kantýně nebo pustit kopírku, stačí přiložit dlaň. Namísto zdlouhavého prohledávání kabelky nebo obsahu všech kapes.

Masová záležitost?

Dnes takto fungují stovky, možná i tisíce pracujících. Společnost Biohax, jeden z největších dodavatelů lidských čipů, uvádí, že jen její produkty v těle nosí na 4 000 lidí.

Někteří odborníci však technologickou novinku nevítají s otevřenou náručí, ale reagují jiným gestem – prstem zdviženým před možnými riziky.

V Británii proti čipování loni na podzim hlasitě vystoupila jak odborová centrála, tak i konfederace britského průmyslu. Prý by to firmám dalo ještě větší moc a kontrolu nad jejich pracovníky.

Čech s čipem v těle

Jan Hubík, jeden z prvních takto očipovaných Čechů, však obavy mírní. Čip v těle je pasivní – pokud ho neumístíte do blízkosti čtečky, je prakticky nefunkční.

Britský počítačový expert Kevin Warwick představil 22. září 2003 v Singapuru...

Britský počítačový expert Kevin Warwick představil 22. září 2003 v Singapuru svůj projekt propojení nervového systému s počítačem. Experiment provedl již dříve na vlastním těle, kam si implantoval počítačový čip (na snímku), a stal se tak prvním "Cyborgem" na světě.

Sledovat vás nikdo nemůže i proto, že čtecí vzdálenost je v řádech milimetrů. Nad tím, co se na čipu nachází a co může zaměstnavatel vědět, má navíc plnou kontrolu uživatel.

„Přišlo mi zajímavé mít v těle kus technologie, který ti vlastně přidává nějakou schopnost, v tomhle případě snadno spolupracovat s technikou,“ říká k tomu Hubík.

Čipy pro zdraví

Firma Three Square Market – první firma, která si na biohacking řadového personálu troufla ve svobodomyslné Americe – se zaměřila na firemní bezpečnost.

Příklad? Čipem odemknete počítač jen v případě, že jste toho dne prošli turniketem. Už před lety měli pracovníci přísně střeženého datového centra v Cincinnati dokonce v pracovní smlouvě povinnost nechat se očipovat (a to se tehdy psal teprve rok 2006).

Biohacking si však zatím hledá liberálnější cestu: vývojáři se snaží, aby bylo přirozeně výhodnější mít miniaturní kapsli pod kůží než ji nemít.

Ve firmě Three Square Market založili divizi 32Chip, která spolu s výzkumným centrem kardiologa Michaela Mirra vyvíjí RFID implantát, který má permanentně monitorovat zdraví nositele. Ano, člověku to může zachránit život. Zároveň se však bavíme o zařízení, které je aktivní a odesílá velmi citlivá data.

Chcete to zkusit?

Pokud chcete čip vyzkoušet na vlastní kůži (respektive pod kůží), nemusíte jezdit do ciziny. Objednají a implantují vám ho například v pražské Paralelní Polis. Následně s ním můžete hned zaplatit v místní kavárně.

Využijete ho také v práci. Podle Jana Hubíka stačí trocha neoblomnosti v IT oddělení, kde spárují čip s vaším záznamem v databázi přístupových údajů. Až se zadaří, plastovou kartičku můžete nechat v šuplíku i vy…

Banner peak.cz.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!