22. července 2009 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Starbucks propouští a zavírá pobočky. Díky tomu vykazuje zisk

Starbucks Coffee  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starbucks Coffee | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

NEW YORK Americký řetězec kaváren Starbucks se ve třetím finančním čtvrtletí vrátil k zisku díky uzavírání provozoven, propouštění zaměstnanců a dalším opatřením ke snížení nákladů. Společnost v noci na dnešek oznámila, že vydělala 151,5 milionu dolarů (2,75 miliardy Kč) po ztrátě 6,7 milionu dolarů před rokem.

Generální ředitel společnosti Howard Schultz uvedl, že výsledky ukazují pozitivní vývoj, ale dodal, že k ozdravení podniku, jenž kdysi patřil k oblíbencům investorů díky stabilnímu růstu zisku i tržeb, bude zapotřebí dalšího úsilí. "Před námi je mnoho tvrdé práce. Jedno čtvrtletí nevytváří trend," prohlásil Schultz.

Celkové tržby společnosti ve čtvrtletí končícím v červnu klesly na 2,4 miliardy dolarů z 2,6 miliardy před rokem. Tržby v provozovnách otevřených déle než rok se snížily o pět procent. V průběhu čtvrtletí se však vývoj tržeb postupně zlepšoval, napsala agentura AP.

Starbucks na začátku loňského roku pronikl i do České republiky a svou první tuzemskou kavárnu otevřel na pražském Malostranském náměstí. Česko se tak stalo první zemí střední Evropy, kam se řetězec rozhodl vstoupit.
ČTK