27. dubna 2012 11:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Starobrnu hrozí pokuta. Zelené pivo dobarvovalo uměle

Zelené pivo Starobrno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zelené pivo Starobrno | foto: ČTK

BRNO Heineken musí upravit reklamy na svůj starobrněnský speciál Zelené pivo. Inspektoři rozhodli, že pivovar mohl spotřebitele klamat, když je lákal na bylinkový speciál. Na zelené barvě piva se ale údajně podílel i likér, který obsahuje umělé potravinářské barvivo E133. Pivovaru hrozí až třímilionová pokuta. O případu psala Mladá fronta DNES a Brněnský deník.

Na Zelené pivo si stěžovaly dvě skupiny znalců, pražské Sdružení za poctivé české pivo a lidé z brněnského webu Pivní recenze. Podle inspektorů k tomu měli důvod. "Reklamní materiály opravdu mohly spotřebitele uvést v omyl, protože prezentovaly pivo v jiném světle," uvedl v deníku mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

ČTĚTE TAKÉ:

Starobrno muselo upravit reklamu

Inspektoři uložili Starobrnu, aby upravil reklamu. Pivo se tak přejmenovalo na "13° Special" z původního "13° Bylinný speciál". Na webu zelenepivo.cz navíc přibyla zmínka o likéru, který se na zbarvení podílí. Inspekci vadilo i chybně uváděné složení piva na víčkách sudů.

Ačkoli Heineken reklamu na webu upravil, zástupci brněnského pivovaru jsou přesvědčení, že milovníky piva neklamali. "Spotřebitele neklameme, protože suroviny jsou patrné buď na obalu výrobku, nebo v průvodní dokumentaci. V reklamě pak volíme informace, které považujeme za nejzajímavější," uvedla mluvčí pivovaru Kateřina Beute.

Pokuta až tři miliony

Spor o prezentaci Zeleného piva putuje nyní do správního řízení. "V něm může být rozhodnuto i o pokutě do výše tří milionů korun. Dá se očekávat, že nějaká pokuta padne," uvedl v Mladé frontě DNES mluvčí SZPI Kopřiva.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz