27. září 2012 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Starší alkohol bude těžké rozlišit, na mnoha lahvích není datum výroby

Bar Hotelu Grand v Brně, stejně jako jiné bary po celé ČR, bude bez tvrdého alkoholu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bar Hotelu Grand v Brně, stejně jako jiné bary po celé ČR, bude bez tvrdého alkoholu | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Na některých lahvích tvrdého alkoholu není uvedeno datum výroby, takže u části lihovin uložených ve skladech bude obtížné rozlišit ty vyrobené před rokem 2012. Na dotaz ČTK to na dnešní tiskové konferenci řekl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka.

Problém se podle něj týká pouze domácí produkce. Někteří velcí výrobci lihovin jako Jan Becher ale mají datum výroby obsaženo ve výrobní šarži.

Ode dneška se mohou prodávat lihoviny vyrobené před rokem 2012

"Přibližně jedna třetina lihovin, které jsou nyní ve skladech obchodníků, byla vyrobena před koncem roku 2012," uvedl prezident Unie výrobců a dovozců lihovin Petr Pavlík. Juračka jeho slova potvrdil.

ČTĚTE VÍCE:

Ode dneška bude možné prodávat a konzumovat tvrdé lihoviny vyrobené před 1. lednem 2012 i bez prokázání původu lihu, u novějšího alkoholu bude doklad původu třeba. Opatření vejde v platnost prohlášením ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09).

V regálu zřejmě zůstane jen pár lahví, oleje a nápoje s Aloe Vera

UVDL: 'Kauza by neměla zapadnout, černý trh musí být vyšetřen''

"Pro nás obchodníky to byla těžká situace, problém bude získat si znovu důvěru spotřebitelů, musíme je ubezpečit,  že renomovaní výrobci a dovozci nepochybili," řekl na tiskové konferenci viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Pavel Dvořáček.

"Apeluji také na to, aby tato kauza nezapadla, aby snaha policie a vlády neskončila tím, že se odhalí distribuce a výroba metanolu, ale aby se tlačilo na vyšetření černého trhu a aby byl zlikvidován," dodal Dvořáček.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz