Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát chce úplně přestat podporovat solární elektrárny na polích

Solární panel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panel (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Státním úředníkům pomalu dochází trpělivost s živelnou instalací solárních panelů na volných plochách. Podpora v podobě pevných výkupních cen a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny přežije nejdéle do konce příštího roku. Od tohoto data se již podpory budou vztahovat pouze na solární panely umístěné na budovách.

Změny přinese novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček na energetické konferenci Čepkon odkryl i další opatření, jejichž cílem je omezení dopadu využití obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny pro koncové zákazníky.

Čtěte více:

Novela stanoví limit šesti tisíc korun za megawatthodinu. Obnovitelný zdroj, jehož energetické využívání vychází jako nákladnější, se již nebude těšit podpoře státu.

Podle Němečkových slov se tak stát snaží zabránit opakování fotovoltaického boomu v budoucnu. Podpora skončí také v případě, kdy některý z typů obnovitelné energie svým celkovým instalovaným výkonem dosáhne horní hranice uvedené ve vládní strategii, Národním akční plánu.

Biomasu jen do moderních spaloven
Legislativní zásah se chystá také proti spalování dřevní hmoty a jiných druhů biomasy v zastaralých elektrárnách. Novela zákona má zaručit výhodnější cenu pouze pro moderní zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a s účinností výroby energie nejméně 70 procent. V současnosti se přitom biomasa spaluje hlavně v uhelných elektrárnách, jejichž účinnost je sotva poloviční.

Tato změna má podle Němečka uvolnit trh s biomasou a přesměrovat dodávky do moderních elektráren a tepláren. Mezi největší odběratele biomasy v současnosti patří společnost ČEZ, která je spaluje spolu s uhlím ve čtyřech starších elektrárnách.

Spoluspalování biomasy probíhá také v teplárnách společnosti Dalkia ČR, v kladenské elektrárně Alpiq Generation CZ a v mladoboleslavské Ško-energo.

Další podrobnosti o konci fotovoltaiky v českých polích čtěte v zítřejším vydání deníku

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?