Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát chce úplně přestat podporovat solární elektrárny na polích

Solární panel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panel (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Státním úředníkům pomalu dochází trpělivost s živelnou instalací solárních panelů na volných plochách. Podpora v podobě pevných výkupních cen a zelených bonusů pro fotovoltaické elektrárny přežije nejdéle do konce příštího roku. Od tohoto data se již podpory budou vztahovat pouze na solární panely umístěné na budovách.

Změny přinese novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která je nyní v mezirezortním připomínkovém řízení. Místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček na energetické konferenci Čepkon odkryl i další opatření, jejichž cílem je omezení dopadu využití obnovitelných zdrojů na ceny elektřiny pro koncové zákazníky.

Čtěte více:

Novela stanoví limit šesti tisíc korun za megawatthodinu. Obnovitelný zdroj, jehož energetické využívání vychází jako nákladnější, se již nebude těšit podpoře státu.

Podle Němečkových slov se tak stát snaží zabránit opakování fotovoltaického boomu v budoucnu. Podpora skončí také v případě, kdy některý z typů obnovitelné energie svým celkovým instalovaným výkonem dosáhne horní hranice uvedené ve vládní strategii, Národním akční plánu.

Biomasu jen do moderních spaloven
Legislativní zásah se chystá také proti spalování dřevní hmoty a jiných druhů biomasy v zastaralých elektrárnách. Novela zákona má zaručit výhodnější cenu pouze pro moderní zařízení s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla a s účinností výroby energie nejméně 70 procent. V současnosti se přitom biomasa spaluje hlavně v uhelných elektrárnách, jejichž účinnost je sotva poloviční.

Tato změna má podle Němečka uvolnit trh s biomasou a přesměrovat dodávky do moderních elektráren a tepláren. Mezi největší odběratele biomasy v současnosti patří společnost ČEZ, která je spaluje spolu s uhlím ve čtyřech starších elektrárnách.

Spoluspalování biomasy probíhá také v teplárnách společnosti Dalkia ČR, v kladenské elektrárně Alpiq Generation CZ a v mladoboleslavské Ško-energo.

Další podrobnosti o konci fotovoltaiky v českých polích čtěte v zítřejším vydání deníku

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...