30. ledna 2014 15:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát má kupce pro karlínská kasárna z dob císaře Ferdinanda

Komplex Ferdinandových kasáren koupí společnost Griva Art. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplex Ferdinandových kasáren koupí společnost Griva Art. | foto: MAFRA – František Vlček

PRAHA Ministerstvo obrany má kupce pro Žižkova kasárna v pražském Karlíně. Je jím společnost Griva Art, která za objekt zaplatí skoro 600 milionů korun. Stát chtěl za kasárna minimálně 581 milionů korun, firma nabídla o více než osm milionů víc.

"Vítězem se stala společnost Griva Art, která nabídla nejvyšší částku, konkrétně 589,500.000 korun," uvedl pro server iDNES.cz mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Griva Art v soutěži porazila společnosti Netal a Castullus.

Dominantou kasáren Jana Žižky je pětipodlažní budova se sklepními prostory, která je zapsána na seznamu kulturních památek. Vnitřní dvůr má rozlohu přibližně jednoho hektaru a může sloužit pro parkování vozidel.

Komplex Ferdinandových kasáren koupí společnost Griva Art.
Komplex Ferdinandových kasáren koupí společnost Griva Art.

V další budově se nachází hudební sál, rehabilitační centrum s bazénem a garážová stání. Poslední z budov je vedena jako myčka automobilů. V objektu kasáren je trafostanice a celý areál je napojen na dostupné inženýrské sítě. Kasárna byla poškozena povodní v roce 2002.

Premiér Bohuslav Sobotka ve čtvrtek uvedl do funkce uvedl nového ministra obrany Martina Stropnického z hnutí ANO. Nový šéf resortu řekl, že chce šetřit, mimo jiné i díky prodeji dalšího nepotřebného majetku.

Za císaře i Husáka

Historický objekt Karlínských kasáren pochází z doby Rakousko - Uherska, pro vojenské účely byl využíván v době Československa i České republiky. Hlavní budova byla vystavěna v letech 1844 až 1845 a byla pojmenována Ferdinandova kasárna.

Komplex Ferdinandových kasáren koupí společnost Griva Art.

V roce 1920 byl objekt přejmenován na kasárna Jana Žižky z Trocnova a sídlil zde 5. ženijní pluk. Ve druhé polovině 20. století v budově sídlily různé útvary a zařízení pražské vojenské posádky jako posádková hudba, vojenská policie, velitelství nebo ošetřovna.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz