11. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát má zálusk na peníze z kvízomatů. Hrozí milionovými pokutami

Kvízomat - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvízomat - ilustrační foto. | foto: Ministerstvo financí

PRAHA Finanční úřad zahájil správní řízení s provozovateli takzvaných kvízomatů kvůli porušování loterijního zákona. Hrozí jim pokuty až deset milionů korun a uložení povinnosti odvést státu veškerý výnos z provozu nepovolených přístrojů.

Kvízomaty jsou hrací přístroje kombinující klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami. Úřad zjistil, že takových přístrojů je na 37 místech České republiky celkem 61.

Jejich provozovatelé se podle mluvčí Generální finanční ředitelství Petry Petlachové snažili obejít zákon o loteriích a jiných podobných hrách. Provozovali je bez povolení, a neodváděli tak ani povinný odvod státu.

"Ten představuje jednak 20 procent odvod vypočtený z částky rozdílu mezi vsazenými a vyplacenými částkami a dále odvod ve výši 55 Kč denně za každý povolený přístroj," uvedla.

Za loterii nebo jinou podobnou hru podle zákona o loteriích je hra považována vždy, když splňuje tyto základní zákonem definované prvky: je zaplacen vklad (sázka), o výhře nebo prohře rozhoduje náhoda a existuje možnost výhry.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz