25. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát mohl přijít o miliardy i v OKD. Prodával podezřele lacino

Důlní věž - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důlní věž - ilustrační foto | foto: Reprofoto

PRAHA Mostecká uhelná společnost možná nebyla jediným důlním podnikem, kde stát přišel o miliardy. Protikorupční policie právě finišuje ve vyšetřování prodeje ostravských dolů, které dnes patří miliardářovi Zdeňku Bakalovi.

Podle informací LN se detektivové rozhodují, zda někoho obviní za to, že v roce 2004 prodal menšinový podíl státu v OKD společnosti Karbon Invest příliš levně.

ČTĚTE VÍCE:

Majitelé Karbonu přitom už tehdy jednali s Bakalou, že mu svou firmu přeprodají. "V těchto dnech končíme první fázi prověřování, která zahrnovala jak výslechy, tak například vyhodnocování různých dokumentů. A nyní připravujeme ve věci další stanovení postupu," řekl LN mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Policie případ prověřuje pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, porušovaní povinnosti při správě cizího majetku, křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku.

Infografika: Historie kauzy OKD a MUS

Klikněte pro zvětšení

Kauza MUS a OKD

Trestní oznámení mířilo na neznámého pachatele, ale už ze zmíněných trestných činů je zřejmé, že jde o politiky či úředníky doby vlády Stanislava Grosse, která v roce 2004 firmě Karbon Invest státní podíl za 4,1 miliardy prodala. "Byl jsem v minulých týdnech na policii podat vysvětlení," přiznal tehdejší ministr financí a současný předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Podobné příběhy

Příběhy hnědého mosteckého a ostravského černého uhlí jsou si v mnohém až nápadně podobné.

Tak jako podle dostupných informací ovládli Mosteckou její manažeři přes společnost Appian Group, udělali to šéfové OKD přes Karbon Invest. I v ostravských dolech stát nejdřív ztratil většinu. Tu se podařilo získat právě firmě Karbon Invest důlních manažerů Viktora Koláčka a Petra Otavy. Část akcií dokázali v roce 1998 nakoupit přímo od obcí z ostravského regionu.

I Otava s Koláčkem a svým dalším společníkem Janem Przybylou čelili podobně jako manažeři z Mostu podezření, že si firmu pořídili za její vlastní peníze. Dostali se až před soud, kde pro ně státní zástupce žádal za tunelování dolů osm let. Byli ale zproštěni viny.

To, co řeší protikorupční policie teď, už není divoké převzetí dolů, ale druhá fáze, v níž si tehdy trestně stíhaní majitelé Karbon Investu koupili od státu i zbývajících 46 procent akcií. Celkem 4,1 miliardy korun zaplatili státu v předstihu 3. listopadu 2004. Necelý týden nato vystoupil Zdeněk Bakala na veřejnosti a oznámil, že je novým majitelem dvou třetin Karbon Investu.

Cena, za niž Bakala společnost vlastnící OKD získal, nebyla nikdy zveřejněna. V době transakce se spekulovalo zhruba o 13 miliardách korun.

Otava tvrdil, že s Bakalou jednali téměř rok, tedy po celou dobu, kdy se snažili od státu zbývající část dolů koupit. "Vládu jsme neinformovali," přiznal tehdy Otava. "Neměl jsem tušení, kdo bude nový vlastník. Formálně to ale nebylo v rozporu s privatizačními podmínkami," říká dnes Sobotka.

Trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezřele nízkou cenu při privatizaci podal v březnu předseda Sdružení nájemníků bytů OKD.cz Roman Macháček.

Tvrdí, že jen samotná hodnota bytů, které dolům patří, převyšuje cenu, za niž stát svůj menšinový podíl prodal. Odvolává se na posudek společnosti Ernst & Young, podle nějž hodnota 46 procent firmy, které tehdy stát držel, byla 24 miliard.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!