21. srpna 2012 11:26, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zemědělcům postiženým suchem vyplatí stát předčasné zálohy

Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Bendl | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Zemědělci, jejichž letošní úrodu snížilo sucho, mohou počítat s předčasnou výplatou záloh na přímé platby v hodnotě 9,4 miliardy korun. Předčasné uvolnění peněz je součástí balíčku několika opatření na pomoc farmám postiženým nedostatkem vláhy, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Průměrné hektarové výnosy letos kvůli špatnému vývoji počasí zatím zaostávají za loňskou nadprůměrnou sklizní asi o pětinu, v některých regionech je ale pokles výnosů ještě výraznější.

ČTĚTE TAKÉ:

Předčasná výplata záloh na přímé platby

"Cílem všech opatření, která jsme učinili, je ulevit zemědělcům postiženým suchem od tlaku v průběžném financování, který může vyvolat výpadek příjmů z letošní sklizně," uvedl Bendl. Zemědělci tak předčasně dostanou 9,4 miliardy korun, což je polovina z celkového objemu plateb na plochu.

Předčasná výplata záloh na přímé platby po 16. říjnu může podle ministra zlepšit finanční situaci zemědělských podniků, které by jinak tyto peníze dostaly až o několik měsíců později.

Sucho postihlo zemědělce hlavně na jižní Moravě

Sucho podle údajů resortu postihlo hlavně zemědělce na jižní Moravě. Výrazně nižší úrodu ale kvůli nedostatku dešťových srážek hlásí také někteří farmáři například v Olomouckém, Moravskoslezské, Středočeském, Ústeckém či Pardubickém kraji.

Ministerstvo chce také s bankami dohodnout odklad splátek úvěrů, pokud o to zemědělci požádají. Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond je zároveň připraven prodloužit smlouvy na dotace úroků u změněných splátkových kalendářů. Podnikům s živočišnou produkcí, které hospodaří na zemědělské půdě v postižených oblastech, ministerstvo umožní požádat Správu státních hmotných rezerv o zápůjčku krmných plodin.

"Již dříve jsme oznámili, že nyní nejsou k dispozici volné finanční prostředky ani notifikovaný dotační program, který by umožňoval okamžité kompenzace finančních ztrát na plodinách. Věřím proto, že přesunutí příjmů z pozdějšího období na dřívější a rozložení některých výdajů v čase zemědělcům pomůže přečkat složitou situaci, v níž se letos vinou rozmarů počasí ocitli," podotkl Bendl.

Lidovky.cz, ČTK
P. Fiala Další "zlořád" 11:51 21.8.2012

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz