Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát s vaničkou vylévá i dítě, říká šéf tepláren k 'zaříznutí' biomasy

Biomasa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Biomasa (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Teplárny omezují spalování biomasy společně s uhlím. Kvůli snížení státní podpory se jim totiž nadále nevyplatí. Podpora na spalování biomasy podle přitom podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka představuje jen zlomek z celkových nákladů, které má stát s podporou obnovitelných zdrojů energie.

"Podpora klesla natolik, že od ní některé regionální teplárny odcházejí," míní Hájek. Například společnost Dalkia podle údajů Teplárenského sdružení letos spálí ve svých teplárnách o 60 000 tun biomasy méně než loni.

Teplárny se podle Hájka společným spalováním biomasy snažily omezit spotřebu uhlí, kterého začíná být na českém trhu nedostatek. "Pokud jsme si mysleli, že nějaké uhlí v teplárnách nahradíme biomasou, tak nyní takový scénář nefunguje," řekl však Hájek. "Stát řeší neuváženou podporu fotovoltaiky na úkor rozumného využívání biomasy a s vaničkou vylévá i dítě," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hájka přitom podpora spalování biomasy představuje jen zlomek celkové podpory obnovitelných zdrojů. V roce 2011 stát vyplatil za společného spalování biomasy s uhlím 635 milionů korun, zatímco podpora solárních elektráren ve stejném roce přesáhla 20 miliard korun. Fotovoltaické elektrárny přitom vyrobily jen třikrát tolik elektřiny, než bylo vyprodukováno společným spalováním.

O štěpku není zájem

Hájek dále upozornil, že zastavení podpory společného spalování biomasy poškodí výrobce dřevní štěpky, kteří investovali do výrobních zařízení.

Vzhledem k tomu, že teplárny z ekonomických důvodů od společného spalování ustupují, ztrácejí producenti biomasy odbyt. Podle Teplárenského sdružení tak jsou ohroženy stovky pracovních míst, především ve venkovských oblastech.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....