1. srpna 2014 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Červená pro ropu a zbraně. Stát vydal manuál pro exportéry do Ruska

Těžba ropy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba ropy (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Čeští exportéři mají jasněji v tom, jak se jich dotknou evropské sankce namířené proti Rusku. Ministerstva průmyslu a financí pro ně vydala stručný manuál a zřídila i speciální telefonní linku. Z materiálu vyplývá, že omezení se dotknou nejen zbraní, ale třeba i ropného odvětví.

Stručné texty vyvěšené na stránkách zmíněných ministerstev obsahují sdělení, že sankce by neměly českou ekonomiku poškodit. Na druhou stranu ale vyjmenovávají čtyři oblasti, jichž se postih ze strany Evropské unie dotknou.

Například vývozci zboží a technologií dvojího užití budou muset žádat o vývozní povolení Licenční správu ministerstva průmyslu. 

„Omezen bude prodej, dodávky a vývoz zboží a technologií dvojího užití pro vojenské použití a konečné vojenské uživatele. Toto opatření se netýká ani zboží a technologií dvojího užití pro letecký a kosmický průmysl v případě, že je určen pro civilní použití a konečné civilní uživatele,“ stojí v ministerském materiálu.

Žádná podpora ropného průzkumu

Exportéři citlivých technologií pro ropné odvětví a související obory musí zase podat žádost Finančnímu analytickému útvaru ministerstva financí.

Podle materiálu stát neudělí žádné povolení k vývozu či prodeji, pokud existuje podezření, že dané dodávky nebo služby jsou určeny pro projekty, které se týkají průzkumu a těžby ropy v hlubinných vodách, arktického průzkumu a těžby ropy nebo projektů zaměřených na ropu z břidlic v Rusku.

Licence a povolení na vývoz zbraní do Ruska podle očekávání ministerstva udělovat nebudou. Zpráva pro exportéry uvádí, že v případě Česka nebude ohrožena Dohoda mezi vládou ČR a Ruska o organizaci oprav vrtulníků. Servis pro ruské dopravní vrtulníky poskytuje státní podnik LOM Praha.

ČTĚTE VÍCE:

Na kontaktní linku pro podrobnější informace se lidé z dotčených firem dovolají na čísle 800 133 331.

Členské státy Evropské unie schválily nové hospodářské sankce proti Rusku v souvislosti s jeho postupem v ukrajinské krizi. V platnost vstoupily v pátek. Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu z a do Ruské federace. 

Toto opatření se netýká dodávek vojenského materiálu, které jsou realizované na základě dříve uzavřených kontraktů, ani dodávek náhradních dílů a servisu vojenského materiálu realizované v rámci provádění již uzavřených dohod.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz