24. srpna 2012 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát si pohlídá marže benzinek. Pomůže mu s tím Čepro

Čerpací stanice. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čerpací stanice. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní distributor paliv Čepro bude na internetu zveřejňovat strukturu cen pohonných hmot prodávaných u svých čerpacích stanic Euro Oil. V případě snížení spotřební daně na pohonné hmoty, po kterém kvůli jejich prudce rostoucím cenám volají dopravci, by zveřejnění strukturovaných cen mělo zabránit tomu, aby si prodejci místo snížení cen paliv pouze navýšili své marže. Oznámil to ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

"My chceme, aby společnost Čepro v co nejkratší době začala na svých internetových stránkách, potažmo na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu, zveřejňovat cenu pohonných hmot u jejích čerpacích stanic. Ta cena bude strukturovaná, tedy kolik je nákupní cena, kolik je spotřební daň, kolik je DPH a kolik činí marže," uvedl Kuba.

ČTĚTE TAKÉ:

'Chceme zabránit nárůstu marží,' říká Kuba

Ministerstvo se tím podle Kuby snaží vytvořit podmínky pro to, aby si v případě snížení spotřební daně na paliva o tuto částku nezvýšili prodejci své marže, ale byli přinuceni adekvátně snížit ceny paliv. "Chceme jasně deklarovat, za kolik lze prodávat benzin s rozumným ziskem a chceme, aby to lidé viděli, a tím zabránit zbytečnému nárůstu marží," podotkl Kuba.

Ceny benzinu jsou tento týden na nových maximech

Ceny pohonných hmot v Česku se tento týden vyšplhaly na nové rekordy, vzhůru je podle analytiků táhne drahá ropa. Na některých čerpacích stanicích se ceny benzinu dostaly nad 40 korun za litr. Ministerstvo financí však snížení spotřební daně zatím odmítá. Mezi hlavní argumenty odpůrců snížení spotřební daně na pohonné hmoty patří ten, že ceny by ani poté výrazně neklesly, protože prodejci by si o tuto částku zvýšili své marže.

Ministr Kuba připomněl, že spotřební daně patří do kompetence ministra financí Miroslava Kalouska. "On musí přijít s návrhem (na snížení spotřební daně na pohonné hmoty) a já budu první, který o tomto tématu bude chtít diskutovat," podotkl Kuba.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz