21. září 2010 11:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát zabavil podvodníkům s benzínem miliardy, kontroly ještě přitvrdí

Stát tvrdě kontroluje obchodníky s benzínem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát tvrdě kontroluje obchodníky s benzínem | foto: Shutterstock

PRAHA Finanční úřad nekompromisně zasahuje proti podvodným obchodníkům s benzínem, překupníkům pohonných hmot a menším čerpadlářům. V letošním roce jim stát zmrazil miliardy korun na účtech a další milardy jim může dodatečně odebrat.

Deník Právo o tom informoval ředitel České daňové správy Jan Knížek. "Od konce loňského roku do letošní poloviny srpna provedla daňová správa na sto třicet velkých kontrol, 750 menších prověrek a realizovala na tři sta vytýkacích řízení kvůli tomu, že neseděly vykázané odpočty DPH," dodal pro Právo Knížek.

Kontroly finančního úřadu neprobíhají podle Knížka náhodně, úřady si vybírají subjekty ze své interní černé listiny daňových podvodníků s pohonnými hmotami: na seznamu je nyní přibližně 450 firem a podnikatelů, ten se navíc každý měsíc rozrůstá.

Úřady se místo plošných kontrol zaměřují na konkrétní firmy a podnikatele. Když zjistí, že hrozí riziko převodu značné finanční částky do zahraničí za účelem vyhnout se placení spotřební daně a DPH, zmrazí účet.

Jde o miliardy

Stát od pochybných podnikatelů s benzínem dodatečně vybral devět miliard korun, které nejdříve preventivně zmrazil a po prokázání daňových úniků mu již zůstaly. Dalších osm miliard stát získal na neopravněném snižování  daňových základů, stejná částka leží v zajišťovacích příkazech. Ty ale nemá stát jisté, protože jejich zajištění trvá do nejbližšího daňového přiznání.

Podle Knížka větší podvodníci podávají přiznání čtvrtletně, takže definitivní zůstatek bude znám po 25. říjnu, kdy se podávají formuláře za měsíce červenec - září. 

Kontroly příští rok zesílí
Tažení proti podvodníkům s benzínem bude podle Knížka pokračovat i nadále. Finančním úřadům navíc přibude od 1. ledna 2011 nová zbraň v podobě novely zákony o DPH. Ta přinese úřadům další možnosti v zakročování proti nepoctivým podnikatelům a firmám. Kontroly, jež v tomto roce značně zesílily, tak budou od příštího roku ještě intenzivnější.

Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…