22. února 2010 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát začne kontrolovat automaty na mléko, nejspíš způsobují průjmy

Automat na mléko v Uherském Brodišti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automat na mléko v Uherském Brodišti |

PRAHA Stát se při kontrolách více zaměří na prodejce tepelně neošetřeného mléka a mléčných výrobků. Veterinární inspekce tak reaguje na informace o množících se průjmových onemocněních způsobených bakterií Campylobacter, na něž upozornil hlavní hygienik v souvislosti s rostoucím prodejem neošetřeného mléka konečným zákazníkům.

"Státní veterinární správa ČR samozřejmě na základě platných předpisů kontroluje chovatele a producenty surovin a potravin živočišného původu, a to podle plánu kontrol," uvedl mluvčí Státní veterinární správy Josef  Duben.

"Nyní se ještě více, na základě analýzy rizika, veterinární dozor zaměří na prodej mléka a tepelně neopracovaných mléčných výrobků," dodal.

"Jde o nepasterizovaný produkt, v kterém se ukrývá bakterie Campylobacter Jejuni, která způsobuje těžké průjmy," uvedla již dříve v této souvislosti Jitka Luňáčková z Krajské hygienické správy jihočeského kraje.

Čtěte více

Mezi patogeny způsobující zdravotní problémy, které se mohou vyskytovat v syrovém kravském mléce, patří podle Dubna také listerie, Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok) či bakterie způsobující salmonelu.

Zemědelci prodají mléko v automatech dvakrát dráž

Farmářů, kteří prodávají mléko přímo odběratelům, zejména prostřednictvím automatů, v celé zemi neustále přibývá. Cena, pohybující se většinou mezi šesti a sedmi korunami, kterou jim za litr mléka platí mlékárny, totiž podle chovatelů krav nepokrývá ani jejich výrobní náklady. Přímý prodej je pro ně ekonomicky mnohem výhodnější, v automatech litr mléka prodávají za patnáct i více korun.

Čtěte více

Přestože na automatech musí být upozornění, že zakoupené mléko je nutné před vypitím převařit, mohou se dle veterinářů někteří lidé kvůli své nedisciplinovanosti nakazit.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz