29. května 2009 16:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát zaplatí Tchibu za ušlý zisk pokutu 1,3 milionu

Káva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Káva | foto: Shutterstock

BRNO Společnost Tchibo dnes vyhrála dlouholetý spor o náhradě škody za zrušenou sedmimilionovou pokutu od antimonopolního úřadu, kterou dostala za zakázané dohody o cenách v roce 1994.

Sedm milionů korun zaplatila společnost v únoru 1995. O dva roky později dostalo částku zpět, protože Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí úřadu o pokutě zrušil. Tchibo se poté rozhodlo po státu vymáhat peníze, o které firma přišla na úrocích ze sedmimilionové částky.

Stát by tak měl podle brněnského městského soudu zaplatit společnosti Tchibo zhruba 1,3 milionu korun jako náhradu škody. Proti verdiktu se může odvolat ke Krajskému soudu v Brně. Předloni v srpnu se ale na stranu firmy postavil Nejvyšší soud (NS). Zrušil předchozí verdikt krajského soudu, který dal ve sporu za pravdu antimonopolnímu úřadu. Tvrdil, že věc posoudil nesprávně. Krajský soud pak případ vrátil k městskému soudu, který už dříve Tchibu vyhověl. Nyní se kauzou zabýval znovu.

Stát za ušlý zisk žalují i další firmy

Podle NS je nepochybné, že firmě mohl zaplacením pokuty ujít zisk, jehož by při běžném nakládání s penězi dosáhla. Peníze totiž firma podle svého tvrzení ukládala v bance na úrok. Nesouhlasil ani s námitkou krajského soudu, že Tchibo náhradu dostat nemůže, protože pokuta byla vyměřena jeho předchůdci firmě Balírny Tchibo. Tchibo je ale řádným právním nástupcem, uvedl NS.

Žádosti o ušlé úroky zatím v praxi úřadu nejsou časté, přestože soudy zrušily řadu pokut vyměřených antimonopolním úřadem. Kromě Tchibo podobné žaloby o miliony korun na stát podaly i společnosti Shell a Lukoil provozující benzinové stanice a také stavební spořitelny. V obou případech se pokuty od ÚOHS týkaly údajných kartelů.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.