21. února 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát zažaluje firmu Zemanova poradce Nejedlého

Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý, jednatel Lukoil Aviation Czech ve své kanceláři při rozhovoru pro LN | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA S nástupem nového šéfa Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavla Švagra vstoupilo do nového dějství i několik vleklých kauz. V prvé řadě je to spor mezi SSHR a společností Lukoil Aviation, kterou řídí poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý. Do sporu, jehož kořeny sahají do roku 2009, se navíc vložil další aktér – občanské sdružení Oživení, které podalo žalobu na SSHR.

Samotná správa zase bude v horizontu dnů zřejmě žalovat Lukoil Aviation za nezaplacení pokuty ve výši 27,5 milionu a­paralelně bude s tou samou firmou jednat o možnosti zveřejnění smlouvy, kterou s ní v roce 2009 uzavřela.

PSALI JSME:

O co se v této nepřehledné kauze jedná? V březnu 2009 uzavřela SSHR se společností Lukoil Aviation takzvanou obměnovou smlouvu. Lukoil měl dodat 30 tisíc kubíků leteckého benzinu a zároveň odebrat staré palivo ze zásob SSHR. Hodnota celého kontraktu se pohybuje kolem 270 milionů korun.

Smlouva se průběžně prodlužovala sedmi různými dodatky, přičemž poslední, sedmý, smlouvu rozšířil o smluvní pokutu pro Lukoil, pokud nedodá slíbené palivo. Navíc se změnil předmět plnění – Lukoil už nemusí dodat letecký benzin, ale může místo něho dodat například benzin Natural 95 nebo motorovou naftu.

Prozatímní výsledek je ten, že firma sice staré palivo podle smlouvy odebrala a řádně za něj zaplatila, ale z nového dodala pouze část. Proto SSHR začala po firmě požadovat smluvní pokutu ve výši 27,5­milionu korun, na kterou Lukoilu zaslala loni v červenci penalizační fakturu.

Tu firma nezaplatila, přičemž splatnost po různých prodlouženích vypršela na konci letošního ledna. „Smluvní pokuta nebyla do dnešního dne uhrazena, a proto připravujeme žalobu na vymáhání této částky soudní cestou,“ sdělila Lidovým novinám mluvčí SSHR Karin Mikolajková.

 

Jiří Táborský