3. října 2015 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát zkouší zhatit prodej bytů z OKD

Jak stát prodával podíl v OKD? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak stát prodával podíl v OKD? | foto: Reprofoto

PRAHA Nepleťte se nám do prodeje bývalých hornických bytů po OKD, žádala v dopise českou vládu nizozemská společnost BXR. Ta přes komplex firem ovládá jak OKD, tak bytové portfolio, jež bylo z důlní společnosti vyčleněno. Stát podle zjištění LN její výzvu nevyslyšel a napadá transakci, při níž by se více než 40 tisíc bytů dostalo mimo skupinu, jejíž tváří je miliardář Zdeněk Bakala.

Ministerstvo financí totiž podalo námitku k antimonopolnímu úřadu proti tomu, aby firmu RPG Byty, která bytové domy vlastní, získaly firmy zastřešené mezinárodní investorskou skupinou Round Hill Capital.

Resort financí, pod jehož taktovkou ostatně stát svůj minoritní podíl v OKD v roce 2004 za 4,1 miliardy prodal, odpověděl podle informací LN i nizozemské skupině BXR. Ve zprávě odmítá, že by někdo vyvíjel politický tlak na antimonopolní úřad, a zároveň připomíná, že je jeho povinností zajistit, aby byly dodrženy závazky z doby privatizace. Tedy zajištění předkupního práva pro nájemníky bytů, pokud by byly jednotlivé jednotky rozprodávány.

Dále v sobotních LN najdete:

Vartující vojáky vystřídali lesáci
Létá odtud prezident, ostatní vrcholní politici i nejvyšší představitelé české armády. Základna dopravního letectva v pražských Kbelích je totiž domovem i takzvané vládní letky. Vojáci ale přestali střežit její vchod. Od letošních prázdnin se zařadila mezi jeden z více než dvou stovek areálů bez příslušníků ozbrojených sil na vrátnici. Místo vojáků tam hlídají muži a ženy v teplákových soupravách s logem Vojenských lesů a statků. Z 240 důležitých objektů jich střeží 202.

Byli jsme odsouzeni k úspěchu
Sjednocení Německa před 25 lety bylo velká výzva, která skončila úspěchem, říká v rozhovoru pro LN první a zároveň poslední demokraticky zvoleným premiér Německé demokratické republiky Lothar de Maiziere. Koalice v čele s jeho Křesťanskodemokratickou unií (CDU) vyhrála první svobodné volby z března 1990 i příslibem, že prosadí rychlé sjednocení obou částí země.

ČESKÁ POZICE Holokaust se stal i v Rusku
Zločiny Stalinova Sovětského svazu a Hitlerova nacistického Německa se liší, říká americký historik Timothy Snyder, který 5. října v Praze převezme cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, mimo jiné za výzkum režimů ve východní a střední Evropě. LN s ním vedly rozhovor o problematice holokaustu, jíž se věnuje v nové knize Černá zem.

ORIENTACE Pevnost z tekutých písků
Před půlstoletím poprvé vyšel fenomenální román Duna. Frank Herbert pracoval na příběhu pouštní planety Arrakis dvacet let

Duna, příběh vyvěrající z hlubokého ekologického cítění, postupně zmohutněla a přizvala k sobě jako přítoky témata politická, filozofická, mystická i čistě praktická. Jasnozřivý americký autor se dokázal dotknout budoucnosti, nikoliv nepodobné tomu, co prožíváme právě teď.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…