16. května 2013 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát zveřejnil na internetu prvního neplatiče daní, další budou přibývat

Daňový portál s Registrem plátců DPH. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daňový portál s Registrem plátců DPH. | foto: adisspr.mfcr.cz

PRAHA Finanční správa zveřejnila v Registru plátců DPH prvního nespolehlivého plátce této daně. Konkrétní jméno firmy správa nezveřejnila a nebude zveřejňovat ani další. Název se v systému objeví až po zadání konkrétního údaje, kdy si bude firma spolehlivost obchodního partnera prověřovat.

Pro zjištění na internetu je třeba znát identifikační údaje dané firmy. "Dnes je v registru jen jeden nespolehlivý plátce a odhalí ho jen například jeho obchodní partneři, kteří ví, na koho se chtějí podívat," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Homolová.

V databázi by měla každá firma kontrolovat, zda se u jejích dodavatelů v kolonce "nespolehlivý plátce" neobjevilo "ano". U těch pak ručí za odvedení DPH. Pokud obchodní partneři daň nezaplatí, musí ji uhradit ručící firma.

Na černé listině neplatičů DPH nyní skončí každý, kdo dluží za poslední minimálně tři měsíce na DPH více než deset milionů korun. Za nespolehlivou bude považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň 500 tisíc korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Lidovky.cz, ČTK