5. ledna 2011 12:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Statistici porovnali Česko: je průmyslovou velmocí, co šetří odpadem

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Český statistický úřad dnes vydal ročenku Česká republika v mezinárodním srovnání, která obsahuje srovnání České republiky se zeměmi EU i dalšími státy světa v ekonomických i sociálních oblastech.

Z ročenky vyplývá například, že Česká republika je v Evropě průmyslovou velmocí. Přes 37 procent zaměstnaných Čechů je v průmyslu, zatímco průměr EU je 24 procent.

Údaje v ročence pocházejí z databáze Eurostatu, Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). OSN a dalších institucí, informoval dnes ČSÚ v tiskové zprávě.

Kromě standardních informací o obyvatelstvu, trhu práce, životním prostředí, jednotlivých sektorech ekonomiky a makroekonomických údajích jsou také v publikaci zahrnuty ukazatele informační společnosti nebo vybrané regionální ukazatele.

Dále data ukazují, že předloňský pokles českého hrubého domácího produktu (HDP) o 4,1 procenta byl v rámci EU průměrný. Nejvíce se HDP propadl v Lotyšsku o 18 procent, v Litvě o 14,7 procenta a v Estonsku o necelých 14 procent. Polsko podle ČSÚ jako jediná země vykázala v roce 2009 růst HDP ve výši 1,7 procenta.

Nejvyšší počet jaderných elektráren podle publikace je ve Spojených státech. Ze 440 reaktorů celosvětově v provozu je v USA téměř čtvrtina. S velkým odstupem je na druhém místě Francie s 58 reaktory a Japonsko s 55. V ČR je šest jaderných reaktorů. Navíc ve světě je v současnosti ve výstavbě 59 reaktorů, z toho téměř polovina v Číně.

V případě objemu vyprodukovaného komunálního odpadu je Česko v rámci EU zemí s nejnižším objemem, a to 306 kilogramů na osobu. Naopak největším producentem je Dánsko s 802 kilogramy na osobu. Česká republika je 81. nejlidnatějším státem světa, upozornil ČSÚ.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.