Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Statistici se mýlili, Česko si minulý rok nevedlo až tak strašně

Propad ekonomiky nebyl tak strašný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Propad ekonomiky nebyl tak strašný | foto: Shutterstock

PRAHA Česká ekonomika loni klesla o 4,1 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu méně než předpokládal předběžný odhad. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Analytici hodnotí nový výsledek HDP jako pozitivní vzhledem k tomu, jak nepříznivý byl první odhad statistického úřadu. "Předchozí odhad byl hodně pesimistický a na první pohled neodpovídal lepším výsledkům zahraničního obchodu. Ekonomika tedy oživuje už od třetího kvartálu," uvedl Petr Dufek z ČSOB.

Letos by pak měla česká ekonomika podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa mírně vzrůst o 1,5 procenta. "Vývoj v ekonomice by měl zaznamenat scénář asymetrického W, tedy po recesi na přelomu let 2008 a 2009 ekonomika v třetím a čtvrtém čtvrtletí 2009 ožila, aby opět v první polovině letošního roku zpomalila," uvedl. Důvodem je podle něj zejména ukončení šrotovného v zahraničí omezující české exporty a také domácí rozpočtové úspory s vlivem na spotřebu domácností.

Podle statistiků byl zpřesněný odhad vývoje HDP včetně odvětvové struktury zpracován s využitím úplnějších ročních i čtvrtletních informací, které nebyly k dispozici v době sestavování původního odhadu. "Následně se ukázalo, že zejména předběžný odhad vývoje nepřímých daní za čtvrté čtvrtletí sestavený ministerstvem financí a výsledky modelových propočtů některých chybějících ukazatelů z administrativních i statistických zdrojů včetně jejich alokace do čtvrtletí se od reálných hodnot bohužel částečně lišily," uvedl ČSÚ.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!