26. ledna 2018 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státní Čepro vydělalo loni přes miliardu korun. Díky rafinériím a růstu ekonomiky

Jan Duspěva, generální ředitel státem ovládané firmy Čepro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Duspěva, generální ředitel státem ovládané firmy Čepro. | foto: Foto Dan MaternaMAFRA

PRAHA Velkoobchodník s benzinem a naftou, provozovatel čerpacích stanic Euro Oil, skladů paliv a sítě produktovodů dosáhl už třetím rokem po sobě víc než miliardového zisku. Dařilo se i petrolejářskému koncernu Unipetrol. Zhruba 1,1 miliardy korun hrubého vydělala v loňském roce státní společnost Čepro.

Ministerstvem financí ovládaná firma překonala o deset milionů korun hospodářský výsledek z roku 2016. Loňský rok je tak v historii druhý nejúspěšnějí po roce 2015, kdy zisk převýšil částku 1,2 miliardy.

Tržby Čepra loni podle generálního ředitele Jana Duspěvy stagnovaly zhruba na úrovni 50 miliard korun. K úspěšnému hospodářskému výsledku pomohla podle něj obecně rostoucí česká ekonomika a také to, že rafinérie, od kterých Čepro nakupuje a pak dál prodává benzin a naftu, fungovaly loni bez větších výpadků provozu.

„Změnila se struktura, rafinérie loni fungovaly v podstatě kontinuálně. Úspěšně nám rostl objem prodeje, což je obecně důsledek růstu ekonomiky a spotřeby pohonných hmot. I když jak v maloobchodním prodeji tak i velkoobchodním se nám daří růst víc než je statistický růst spotřeby,“ uvedl Duspěva.

K vysokému zisku pomohlo i to, že Čepro zajišťuje 100 procent skladových zásob, to znamená, že při poklesu ceny paliva v Evropě neklesá ve skladech jeho hodnota.

Čepro patří společně s koncerny Unipetrol a MOL k největším dodavatelům, dovozcům a distributorům benzinu a nafty pro Český trh. Významnou část tržeb činí i příjmy ze skladování paliv v 17 skladech po celém Česku, včetně krizových rezerv pro stát. V maloobchodním prodeji pohonných hmot patří firmě na 190 čerpacích stanic se značkou Euro Oil.

Unipetrol na rekordu

Úspěšný loňský rok měl i Unipetrol, ovládaný polským koncernem PKN Orlen. Loni zvýšil meziročně o 39 procent čistý zisk na 8,7 miliardy korun a dosáhl rekordního provozního zisku EBITDA LIFO ve výši 14,8 miliardy korun.

To vše při tržbách 122,5 miliardy. „Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň, pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje našich klíčových výrobních jednotek,“ komentuje loňská čísla generální ředitel Unipetrolu Andrzej Modrzejewski.

Unipetrol je stoprocentní vlastník obou českých rafinérií – v Litvínově a Kralupech, v Litvínově provozuje chemičku s výrobou petrochemických produktů, ovládá chemičku Spolana a patří mu i síť víc než 400 čerpacích stanic Benzina.

Větší odbyt pohonných hmot v Česku, navýšení počtu stanic i nově zavedené značky paliv přinesly i Benzině lepší prodejní výsledky. Provozní zisk z maloobchodního prodeje benzinu a nafty tak vzrostl meziročně skoro o polovinu na 1,4 miliardy korun.

Petr Miroslav , ČTK, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz