15. března 2011 16:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státní dozor zvažuje kontrolu Sazky. Výherci si mohou stěžovat

Karel Korynta  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Korynta | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Sazka dnes oznámila, že by ráda přerušila losování Sportky. Zároveň prakticky přiznala, že nemá finance na vyplácení výher. Přitom by na ně měla automaticky putovat polovina vsazených částek. "Něco podobného jsme ještě neřešili," říká šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta.

Sazka prakticky přiznala, že nemá prostředky na výhry. Přitom by na ně mělo plynout padesát procent vsazených peněz. Je to tak?
Máte pravdu. U loterií by mělo jít padesát procent na výhry a padesát procent na náklady a zisk společnosti. Ale je otázka, jestli mají v Sazce účty rozdělené.

Čtěte více:

A neporušily tím pravidla pro udělění licence?
Je to velmi čerstvé. Zatím nemáme oficiální informace, že by jí chyběly peníze na výhry, takže je složité se k tomu vyjadřovat. Ale je to podivné.

Chystáte se tedy do Sazky poslat kontrolu?
Rozhodně nebudeme liknaví a začneme to řešit. Podobný případ jsme tu ještě neměli. Musíme to pořádně vyhodnotit. Zvážíme, jestli podnikneme z pozice státního dozoru v tomto směru kontrolu. Může se ale klidně stát, že dnes budeme mít v poště dopis, že žádají o ukončení činnosti. Ale to spekulujeme.

Co by se muselo stát, aby došlo k porušení licence?
Kdyby byla pravda, že se nevyplácí výhry, okamžitě musí být zahájeno správní řízení. V tom by se pak zjišťovaly veškeré informace, které mohou vést k pozastavení licence nebo i jejímu odejmutí. Ale znovu upozorňuji, žádné podobné oficiální informace nemáme. Ale také znovu říkám, že nevylučuji kontrolní akci, která by zjistila pravý stav věci.

Může se ozvat i výherce?
Ano, pokud bychom měli stížnost na nevyplacení výhry, tak je tu určitě podnět k zahájení řízení. Správní řízení ale může trvat třicet až šedesát dní. Podle zákona navíc může výherce uplatnit výhru až do devadesáti dnů od losování.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!