Čtvrtek 24. září 2020svátek má Jaromír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Šéf státního IT Přerovský musel skončit. Může za to starý mocenský boj?

Budova ministerstva vnitra na Letné. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova ministerstva vnitra na Letné. | foto: Wikipedia

PRAHA Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) má nového šéfa. Důležitý podnik, který má dohlížet na veškeré státní IT a být základním kamenem elektronizace státní správy, takzvaného eGovernmentu, opouští ředitel Jan Přerovský. Odvolal ho náměstek ministra vnitra Jaroslav Strouhal. Důvodem je starý mocenský boj.

NAKIT založilo ministerstvo vnitra původně kvůli získání kontroly nad 14 miliardami korun evropských dotací na rozvoj vysokorychlostního internetu v Česku, o které se neúspěšně přetahovalo s ministerstvem průmyslu a obchodu. V současnosti tak slouží především k získávání in-house zakázek bez výběrového řízení na státní IT projekty, jako je například Dohledové centrum eGovernmentu, za bezmála 300 milionů korun.

„Mohu potvrdit, že jsem včera (v pondělí 7. listopadu, pozn. red.) skončil ve své funkci. Na důvody se zeptejte pana náměstka Strouhala,“ řekl LN Přerovský.

Strouhal se k celé věci nevyjádřil. Podle oficiálního vyjádření ministerstva vnitra byly důvodem rozdílné pohledy na řízení instituce. Podle zdroje LN blízkého ministerstvu Přerovský zkrátka „odmítl něco podepsat“.

„Zastupováním funkce ředitele státního podniku je pověřen pan Alan Ilczyszyn, který se na fungování podniku podílí od počátku, takže plynulé fungování podniku je zajištěno,“ uvedl Jiří Korbel z oddělení tisku a PR ministerstva vnitra.

O vedení NAKITu se však vedou spory už od prvního záměru na jeho sloučení s Odštěpným závodem ICT služby České pošty, ke kterému došlo letos v létě. Tehdy ho převzal právě Přerovský jakožto šéf „odštěpáku“. Podpořil ho přitom ministr vnitra Milan Chovanec a jeho poradkyně pro ICT Marcela Hrdá, která Přerovského jakožto tehdejší šéfka České pošty do funkce dosadila. Hrdá, nedávno přestoupivší k čínské skupině CEFC, má blízko jak k Chovancovi, tak k Miloši Růžičkovi z PR agentury Bison & Rose, který ministrovi delší dobu radí.

Staronový šéf

Jenže Strouhal měl od začátku svého vlastního kandidáta, a tím je právě dřívější poradce Alan Ilczyszyn, který NAKIT vedl jako dočasný ředitel několik měsíců od jeho vzniku až po sloučení s odštěpným závodem, kdy byl přesunut na post výkonného ředitele pro komunikační technologie, jehož hlavní úkolem je mapování informační a komunikační infrastruktury neveřejných sítí.

Právě oblast neveřejných sítí má být hlavní pole působnosti NAKITu. Volnému trhu by se podle původních plánů stále poměrně nový státní podnik měl vyhnout. Firmy a oborové asociace už ale dříve vyjádřily obavu, že i tak by k narušování soutěže mohlo docházet. NAKIT například může chtít v zájmu bezpečné sítě připojovat obce, školy a podobně.

Zatím ale sbírá jen kontrakty bez výběrového řízení pro další orgány státní moci, což jí umožňuje výjimka zákona o veřejných zakázkách, podle které není třeba vyhlašovat tendry u zakázek dodávaných osobou, jež vykonává podstatnou část své činnosti ve prospěch veřejného zadavatele a ve které má veřejný zadavatel výlučná majetková práva.

Problematická minulost

Historie Odštěpného závodu ICT služby České pošty ale ukazuje, že právě s tímto postupem se pojí řada problémů. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze závěru loňského roku dostal tento podnik jen mezi lety 2008 až 2014 právě na základě neoprávněných in-house výjimek od ministerstva vnitra nejméně čtyři zakázky za celkem 391 milionů.

NKÚ pak odhalil i další nedostatky. Například že závod plnil dodávky s výrazným zpožděním a navíc propadl při prověrkách bezpečnosti. Přitom mezi systémy, které má sjednonit zmínění nové dohledové centrum sjednotit, je i 18 kritických a 9 významných podle zákona o kybernetické bezpečnosti.

„Je kolem toho několik otazníků. Bude zajímavé sledovat, komu nakonec prostřednictvím dalších zakázek realizace připadne,“ řekl LN jeden z vysoce postavených manažerů českého IT sektoru, který si však nepřál být jmenován.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....