5. dubna 2017 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státní pojišťovna EGAP vymohla rekordních 1,1 miliardy korun dluhů

Kubánská vlajka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kubánská vlajka | foto: CK Sen

PRAHA EGAP přitom vydobyla staré dluhy ze zemí, jako je Kuba, Slovensko, Írán, či Ukrajina. „Proti roku 2015 se jedná o nárůst o 570 milionů korun. Podařilo se přitom vymoci pohledávky v jedenácti různých zemích,“ říká šéf EGAP Jan Procházka.

Státní exportní pojišťovně EGAP (Exportní garanční a pojišťovací společnost) se v loňském roce povedlo vymoct pohledávky za 1,132 miliardy korun. Jde přitom o historicky nejlepší výsledek. Například loni vymohla pojišťovna pohledávky jen za 562 milionů korun.

Ve dvou zemích, kde došlo ke splacení starých dluhů, se díky tomu otevřely příležitosti pro nový byznys českých firem. Jednou z nich je Kuba, druhou Írán.

Staré dluhy a nové příležitosti

„V této oblasti si nejvíce vážím toho, že se nám podařilo úspěšně vymoci všechny staré kubánské pohledávky a mohlo tak dojít k výraznému oživení spolupráce s kubánskou stranou,“ uvedl šéf EGAP Jan Procházka. Kuba totiž vloni doplatila všechny staré dluhy, které vůči EGAP měla. Celkem šlo o více než půl miliardy korun.

Díky tomu teď na Kubu může bez problémů směřovat český vývoz. Primárně jde o dodávky obilí, chmele, sušeného mléka a zemědělských technologií.

Jak EGAP vymáhá pohledávky?

Ostatně teď v březnu tak Kubu kvůli vzájemné spolupráci v této oblasti navštívil ministr zemědělství Marian Jurečka. „Cílem naší cesty na Kubu je především posilování vztahů mezi oběma zeměmi a jejími institucemi a také zlepšení vzájemné obchodní spolupráce,“ uvedl ministr.

Íránský potenciál

Podobně důležitou zemí, kde se podařilo vymoci dlužné peníze, a otevřely se tak dveře vzájemnému obchodu, je Írán. Ten tuzemské exportéry láká od zrušení mezinárodních sankcí v lednu loňského roku. Právě pojišťování tuzemského vývozu do země dosud komplikovaly dluhy z minulosti.

EGAP se ale loni podařilo získat dlužnou částku ve výši 191 milionů korun za tamní Bank Saderat. Pohledávku nakonec uhradila íránská centrální banka. Hlavním problémem podle mluvčí EGAP Hany Hikelové byla v tomto případě skutečnost, že šlo o dluh se státní zárukou. Kvůli takové pohledávce bylo ale pro české firmy, které chtěly do Íránu vyvážet, velmi problematické získat pojištění pro své dodávky. Írán má přitom v současnosti z pohledu českých exportérů obrovský potenciál.

Velký podíl vymožených peněz pak připadl na sousední Slovensko. Zde pojišťovna získala část pohledávky, která vznikla v důsledku krachu východoslovenské ocelárny Slovakia Steel Mills. Ta zkrachovala roku 2015 a EGAP byla kvůli ní nucena vytvořit rezervu ve výši 3,8 miliardy korun.

„V případu miniocelárny na Slovensku došlo k vymožení částky 271 milionů korun díky úspěšné žalobě na ručitele části úvěru,“ říká Procházka. Pojišťovna ve vymáhání zbylého dluhu pokračuje.

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.