18. října 2012 13:12, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státní Rosněfť míří mezi těžařské špičky, s Brity domlouvá obří byznys

Rosněfť – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rosněfť – ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN/MOSKVA Ruská státní ropná společnost Rosněfť předložila nabídku na koupi 50procentního podílu v ruském těžaři ropy TNK-BP od britského energetického gigantu BP. Agentuře Reuters to řekly zdroje obeznámené se situací. Podle jednoho ze zdrojů nabídka ohodnotí celý podnik na více než 50 miliard dolarů (943 miliard Kč).

Agentura již ve středu s odvoláním na dobře informovaný zdroj uvedla, že Rosněfť se dohodla na koupi polovičního podílu v TNK-BP za 28 miliard dolarů od konsorcia ruských miliardářů AAR. Pokud by tedy Rosněfť koupila rovněž podíl BP, získala by nad TNK-BP plnou kontrolu.

Podle některých zdrojů se nyní rýsuje třístranná dohoda, v jejímž rámci by AAR a BP mohly získat menšinové podíly v Rosněfti.

Dohoda by údajně mohla přijít během několika týdnů. Některé její podrobnosti by mohly být sjednány během návštěvy generálního ředitele Rosněfti Igora Sečina v Londýně. Návštěva se uskuteční tento týden.

Vladimir Putin při návštěvě komplexu ropné společnosti Rosněfť ve Vladivostoku.

Vladimir Putin při návštěvě komplexu ropné společnosti Rosněfť ve Vladivostoku.

Spojením Rosněfti a TNK-BP by vznikla skupina s těžbou přes čtyři miliony barelů denně. Skupina by tak v těžbě výrazně předstihla amerického konkurenta Exxon Mobil, který je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě.

Společnost TNK-BP vznikla v roce 2003 a je třetí největší ropnou firmou v Rusku. Od počátku ji však trápí spory mezi akcionáři. Rosněfť je největším producentem ropy v Rusku.

Svého postavení se domohla po převzetí majetku kdysi největšího ruského těžaře Jukos, kterého politicky motivovaná perzekuce jejího šéfa Michaila Chodorkovského dovedla k bankrotu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz