15. března 2016 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Státní Sberbank zůstává v zisku. Vystrašení Rusové tam přesouvají vklady

Pobočka banky Sberbank. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pobočka banky Sberbank. | foto: Quka / Shutterstock.comShutterstock

MOSKVA Čistý zisk největší ruské banky Sberbank loni klesl o 23 procent na 222,9 miliardy rublů, což je v přepočtu 76,8 miliardy korun. V posledních třech měsících roku už ale meziročně vzrostl o 48 procent a dosáhl 72,6 miliardy rublů. Banka působí i v Česku.

Čtvrtletní zisk Sberbank překonal očekávání analytiků, kteří jej v průzkumu agentury Reuters v průměru odhadovali na 70,5 miliardy rublů.

Sberbank se podobně jako další velké ruské banky stala terčem sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. To omezuje přístup banky na zahraniční kapitálové trhy.

Na výsledky podniku má navíc negativní dopady hospodářská krize v Rusku, která vede k růstu objemu nesplácených úvěrů.

Sberbank nicméně prokazuje vůči nepříznivým ekonomickým podmínkám značnou odolnost a na rozdíl od řady domácích konkurentů zůstává zisková. Těží mimo jiné z toho, že domácnosti a podniky do ní kvůli obavám z dopadů hospodářské krize přesouvají své vklady.

Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české divize je Sberbank Europe, která je společně s dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta.

Pobočka banky Sberbank.
Součástí pobočky je i internetová a iPad obslužná zóna.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!