20. dubna 2011 14:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavba nejvyšší budovy v Česku začala, poroste do 111 metrů

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který bude měřit 109,5 metru. | foto: www.properity.cz

BRNO V Brně slavnostním poklepáním základního kamene začala stavba nové nejvyšší budovy v ČR. I s vysílačem bude mít AZ Tower rekordních 111 metrů, což je o dva metry více než mrakodrap CITY TOWER v Praze na Pankráci.

Stavaři plánují, že brněnský mrakodrap bude hotový za 25 měsíců, tedy v polovině roku 2013. Dnes to řekli novinářům.

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru.

Mrakodrap bude stát přes 800 milionů korun, výstavbu bude zajišťovat jihlavská PSJ, která se podílela i na dostavbě CITY TOWER. "Dům je zajímavý nejen svou výškou, ale i architekturou, umístěním nebo službou, kterou poskytne," uvedl František Vaculík ze stavební firmy PSJ. Investorem stavby je společnost AZ Tower, stavbu navrhla architektonická kancelář Burian a Křivinka.

Čtěte také:

Budova vyroste mezi ulicemi Pražákova a Heršpická poblíž M-Paláce nedaleko centra Brna. Nová brněnská dominanta bude složená ze dvou bloků, mezi které bude vložen tubus se schodištěm a výtahovými šachtami.

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru.

Celý projekt nabídne přes 17.000 metrů čtverečních maloobchodních, kancelářských a apartmánových ploch. Ve dvou podzemních patrech zaparkuje 265 aut. V přízemí budovy se bude nacházet atrium s recepcí, obchody, kavárna, zasedací sály a archiv. Ve třetím patře vznikne restaurace. V posledních šesti podlažích je navrženo 12 apartmánů. Ve 28. a 29. poschodí bude luxusní mezonet s venkovním bazénem. Ostatní patra budovy jsou určena pro administrativní a komerční prostory.

AZ Tower už zahájil prodej prostor. "Chceme, aby si firmy mohly zakoupit jednotky, žít tam a pracovat," uvedl Jiří Maršálek z AZ Tower.

V přilehlé budově bude komplex autosalónů, včetně autoservisu osobních automobilů a zasedací sály. Komplex bude zakončen prosklenou osmipatrovou věží, ve které budou vystaveny osobní automobily.

Podle investorů bude mít objekt netradiční zalomení s deformací jednoho z bloků fasády. Ta bude tvořena velkými lesklými glazovanými obklady dvou odstínů. Terakotová barva odrážející sluneční paprsky bude postupně přecházet v bílou splývající s oblaky.

Vizualizace brněnského mrakodrapu AZ Tower, který  bude měřit 109,5 metru.

AZ Tower je plánován jako nízkonákladová budova s třicet metrů hloubkovými energetickými piloty. Ty budou v zimě přijímat teplo a v létě mrakodrap ochlazovat. Investor plánuje, že celou jižní fasádu výtahové šachty, která má celkovou plochu sedm set metrů čtverečních, pokryjí fotovoltaické panely, které by mohly sloužit jako zdroj elektrické energie a dodávat ji do společných prostor budovy.

Lokalita je velice atraktivní. Z výškových budov tam již stojí šedesátimetrový M palác. CTP invest poblíž ve svém Spielberk Office Centre loni obnovil výstavbu administrativní budovy, která měla být s 85 metry nejvyšší v Brně. AZ Tower ji však po dokončení předstihne. Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) bude nová budova výjimečná. Stavět se bude na místě, kde je prostor i pro další obdobné stavby. "Doufám, že mrakodrapy budou přibývat," uvedl Onderka.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.