Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavba obchvatu Frýdku-Místku by měla začít za rok, řekl premiér

Frýdek-Místek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frýdek-Místek (ilustrační foto). | foto: wikipedia.cz

MOŠNOV (NOVOJIČÍNSKO) Stavba obchvatu Frýdku-Místku by měla začít v srpnu 2017. Na tiskové konferenci v Mošnově na Novojičínsku to v sobotu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednal také o prodloužení Rudné silnice v Ostravě, jež by mělo být dokončeno v příštím roce. Oběma stavbám hrozilo zpoždění, protože u nich Evropská komise (EK) nechtěla uznat hotové posudky vlivu na životní prostředí EIA.

„Jsem rád, že první etapa (obchvatu Frýdku-Místku) se připravuje tak, aby mohla být zahájena v srpnu příštího roku,“ řekl Sobotka. Připomněl, že druhou etapu vláda zařadila mezi devět klíčových dopravních staveb, u nichž vyjednala s EK výjimku týkající se EIA. „U druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku teď probíhá zrychlená EIA a následně by se mělo připravovat stavební povolení,“ řekl premiér.

Stavba celého obchvatu dlouhého asi 8,5 kilometru by měla přijít bez DPH na téměř čtyři miliardy korun. Připravuje se už zhruba 20 let. Stavba má ulevit dopravně přetíženému centru města.

Krajský úřad tento týden rozhodl, že stavba posledního úseku prodloužení Rudné silnice v Ostravě nepodléhá takzvané velké studii EIA. Stavba protahuje důležitou Rudnou silnici až k výpadovce na Opavu a je klíčová pro spojení obou měst. Po jejím dokončení by se měla zrychlit doprava mezi městy a také by se mělo ulevit přetížené dopravě v ostravské čtvrti Poruba. Sobotka řekl, že cílem vlády je, aby do konce letošního roku byla u této stavby podána žádost o stavební povolení.

„Máme obavu, že můžou nastat obstrukce z řad ekologických organizací nebo také některých vlastníků pozemků a proces se může natáhnout,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Doufá, že ministerstva dopravy a životního prostředí nebudou při případných odvoláních dělat obstrukce. Zhruba třísetmetrový úsek, který chybí dostavět, lze podle hejtmana dokončit za několik měsíců, a na silnici by tak mohl začít provoz příští rok.

Třetí dopravní stavba, o které v sobotu premiér v Moravskoslezském kraji jednal, je úsek silnice I/68 na Frýdecko-Místecku mezi Třanovicemi a třineckou částí Nebory, který navazuje na obchvat Třince. „Cílem vlády je, aby nejpozději na začátku roku 2017 byla stavba zahájena,“ řekl Sobotka. Nyní se tam dělá zjišťovací řízení, dodal Sobotka.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!