17. září 2016 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavba obchvatu Frýdku-Místku by měla začít za rok, řekl premiér

Frýdek-Místek (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frýdek-Místek (ilustrační foto). | foto: wikipedia.cz

MOŠNOV (NOVOJIČÍNSKO) Stavba obchvatu Frýdku-Místku by měla začít v srpnu 2017. Na tiskové konferenci v Mošnově na Novojičínsku to v sobotu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jednal také o prodloužení Rudné silnice v Ostravě, jež by mělo být dokončeno v příštím roce. Oběma stavbám hrozilo zpoždění, protože u nich Evropská komise (EK) nechtěla uznat hotové posudky vlivu na životní prostředí EIA.

„Jsem rád, že první etapa (obchvatu Frýdku-Místku) se připravuje tak, aby mohla být zahájena v srpnu příštího roku,“ řekl Sobotka. Připomněl, že druhou etapu vláda zařadila mezi devět klíčových dopravních staveb, u nichž vyjednala s EK výjimku týkající se EIA. „U druhé etapy obchvatu Frýdku-Místku teď probíhá zrychlená EIA a následně by se mělo připravovat stavební povolení,“ řekl premiér.

Stavba celého obchvatu dlouhého asi 8,5 kilometru by měla přijít bez DPH na téměř čtyři miliardy korun. Připravuje se už zhruba 20 let. Stavba má ulevit dopravně přetíženému centru města.

Krajský úřad tento týden rozhodl, že stavba posledního úseku prodloužení Rudné silnice v Ostravě nepodléhá takzvané velké studii EIA. Stavba protahuje důležitou Rudnou silnici až k výpadovce na Opavu a je klíčová pro spojení obou měst. Po jejím dokončení by se měla zrychlit doprava mezi městy a také by se mělo ulevit přetížené dopravě v ostravské čtvrti Poruba. Sobotka řekl, že cílem vlády je, aby do konce letošního roku byla u této stavby podána žádost o stavební povolení.

„Máme obavu, že můžou nastat obstrukce z řad ekologických organizací nebo také některých vlastníků pozemků a proces se může natáhnout,“ řekl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD). Doufá, že ministerstva dopravy a životního prostředí nebudou při případných odvoláních dělat obstrukce. Zhruba třísetmetrový úsek, který chybí dostavět, lze podle hejtmana dokončit za několik měsíců, a na silnici by tak mohl začít provoz příští rok.

Třetí dopravní stavba, o které v sobotu premiér v Moravskoslezském kraji jednal, je úsek silnice I/68 na Frýdecko-Místecku mezi Třanovicemi a třineckou částí Nebory, který navazuje na obchvat Třince. „Cílem vlády je, aby nejpozději na začátku roku 2017 byla stavba zahájena,“ řekl Sobotka. Nyní se tam dělá zjišťovací řízení, dodal Sobotka.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz