19. dubna 2015 13:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavbaři z Brna poradí se stavbou trůnu pro Buddhu v Malém Tibetu

Socha Buddhy (ilustrační). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Buddhy (ilustrační). | foto: archiv CK Marco Polo

BRNO Znalosti brněnských stavbařů pomohou lidem z indické oblasti Ladákh při stavbě trůnu pro obří sochu Buddhy, největší svého druhu v takzvaném Malém Tibetu. Plánovaná socha ve vesnici Mulbek má měřit 33 metrů, což s sebou nese různé technické a statické otázky.

Ředitel tamní buddhistické školy tento týden v Brně jednal s odborníky z Fakulty stavební Vysokého učení technického (VUT), informovala mluvčí techniky Jitka Vanýsková.

Buddha v horách

„Oříškem není ani tak samotná socha Buddhy, jako spíše její základy, tedy obří trůn, který bude zároveň velkým meditačním sálem. A právě s tímto potřebují naši přátelé v Tibetu pomoci. Stavba má totiž vzniknout v hornatém terénu, což situaci výrazně komplikuje,“ uvedl autor architektonického řešení projektu Jan Mayer.

Na odborníky z VUT se Tibeťané obrátili díky sedmileté spolupráci s organizací Brontosauři v Himálajích. Organizace tam už postavila školu, která se má do šesti let proměnit v kampus pro 350 dětí. Při brněnské schůzce technici hlavně vysvětlovali, co všechno je nutné ještě podniknout před stavbou Buddhy.

„U takové akce je nutná dokonalá příprava. V prvé řadě musí Tibeťané určit, jakou životnost má mít, zda sto nebo třeba tisíc let. Vzhledem ke komplikovanému podloží je také nezbytný geologický průzkum s hloubkovými sondami a následnou analýzou vlastnosti hornin,“ uvedl Ladislav Klusáček z Ústavu betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební VUT.

Kompromis dvou odlišných přístupů

Obyvatelé Mulbeku jsou podle zkušeností Brontosaurů velmi šikovní, praktičtí a dokážou výborně pracovat s tradičními materiály. Na druhou stranu, výsledný projekt prý nejspíš bude kompromisem mezi pečlivostí odborníků z brněnské techniky a tibetským přístupem.

Sochu sedícího Buddhy navrhne tamní výtvarník. Socha včetně meditačního sálu se stane novou dominantou obce viditelnou ze všech světových stran. Má být hotová v roce 2020. Naváže na ni stavba meditačního centra s několika budovami. Projekt je rozložený do roku 2040.

Lidovky.cz, ČTK