13. května 2009 16:55 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavební firmy tlačí na banky peticí

Požadavky bank jsou podle Pikory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požadavky bank jsou podle Pikory | foto: AFP

PRAHA Developerské a stavební firmy ve společném prohlášení vyzvaly stát a banky, aby začaly jednat o opatřeních na zmírnění krize v realitním sektoru. Stavitelé navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast na poskytování záruk bankám. Chtějí také výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení.

"Skutečnost, že konkurující si developeři dnes společně apelují na bankéře, svědčí o tom, že politika bank dospěla z jejich pohledu na hranici únosnosti," řekl Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Vzájemný dialog mezi financujícími bankami a developery je v této době asi jediným řešením patové situace. Vůči vstřícnému postoji bank jsem ale v současné chvíli skeptický," dodal.

Kvůli útlumu stavebnictví mohou přijít o práci až desítky tisíc lidí, řekl po schůzce developerů, stavebních firem a poradenských společností analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Rozsáhlejší propouštění jen v pozemním stavitelství, do kterého patří i výstavba bytů, by zvýšilo nezaměstnanost o více než dvě procenta. Je to i důsledek obtížného přístupu stavitelů k bankovním úvěrům, dodal. Požadavky bank na zvýšený podíl vlastních zdrojů předem prodaných bytů a předem pronajatých ploch jsou podle Pikory "extrémní a dlouhodobě neudržitelné".

Záruky, které žádají banky, nutí stavebníky propouštět

"Banky nerozlišují mezi Českou republikou a Ukrajinou, mezi Českou republikou a Bulharskem, a to je to, co nám vadí. Nemůžou po nás na základě instrukcí zahraničních matek požadovat stejné podmínky, jako kdyby tady trh teprve začínal," řekl Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group.

Na trhu podle Miškoviče vznikl bludný kruh. Firmy můžou jen obtížně předem prodávat a pronajímat, dokud nemají zajištěné financování, a současně nedostanou úvěry, pokud nemají předem prodáno či pronajato. "Tato situace je dlouhodobě neudržitelná a pokud bude pokračovat, její důsledky zasáhnou výrazně i ostatní části ekonomiky," připojil se ředitel společnosti Metrostav Development Petr Pujman.

Právě například tuzemská stavební dvojka Metrostav musel v divizi, která se zabývá také pozemním stavitelstvím, propustit nebo na čas poslat domů s šedesátiprocentní náhradou mzdy část zaměstnanců. "Opatření se však týkala asi jen 20 lidí a rozhodně to není problém celého Metrostavu," řekl mluvčí firmy František Polák. Pokud by však stát začal šetřit například i na výstavbě dálnic, dalšímu propouštění by se podle něj firma asi nevyhnula.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…