Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavební firmy tlačí na banky peticí

Požadavky bank jsou podle Pikory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požadavky bank jsou podle Pikory | foto: AFP

PRAHA Developerské a stavební firmy ve společném prohlášení vyzvaly stát a banky, aby začaly jednat o opatřeních na zmírnění krize v realitním sektoru. Stavitelé navrhují vytvořit dočasný garanční fond pro účast na poskytování záruk bankám. Chtějí také výraznější podporu takzvaného sociálního bydlení, přechodné snížení daně z přidané hodnoty a podporu trhu nájemního bydlení.

"Skutečnost, že konkurující si developeři dnes společně apelují na bankéře, svědčí o tom, že politika bank dospěla z jejich pohledu na hranici únosnosti," řekl Michal Hrnčíř z realitního týmu advokátní kanceláře Ambruz & Dark. "Vzájemný dialog mezi financujícími bankami a developery je v této době asi jediným řešením patové situace. Vůči vstřícnému postoji bank jsem ale v současné chvíli skeptický," dodal.

Kvůli útlumu stavebnictví mohou přijít o práci až desítky tisíc lidí, řekl po schůzce developerů, stavebních firem a poradenských společností analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Rozsáhlejší propouštění jen v pozemním stavitelství, do kterého patří i výstavba bytů, by zvýšilo nezaměstnanost o více než dvě procenta. Je to i důsledek obtížného přístupu stavitelů k bankovním úvěrům, dodal. Požadavky bank na zvýšený podíl vlastních zdrojů předem prodaných bytů a předem pronajatých ploch jsou podle Pikory "extrémní a dlouhodobě neudržitelné".

Záruky, které žádají banky, nutí stavebníky propouštět

"Banky nerozlišují mezi Českou republikou a Ukrajinou, mezi Českou republikou a Bulharskem, a to je to, co nám vadí. Nemůžou po nás na základě instrukcí zahraničních matek požadovat stejné podmínky, jako kdyby tady trh teprve začínal," řekl Milorad Miškovič z Real Estate Karlin Group.

Na trhu podle Miškoviče vznikl bludný kruh. Firmy můžou jen obtížně předem prodávat a pronajímat, dokud nemají zajištěné financování, a současně nedostanou úvěry, pokud nemají předem prodáno či pronajato. "Tato situace je dlouhodobě neudržitelná a pokud bude pokračovat, její důsledky zasáhnou výrazně i ostatní části ekonomiky," připojil se ředitel společnosti Metrostav Development Petr Pujman.

Právě například tuzemská stavební dvojka Metrostav musel v divizi, která se zabývá také pozemním stavitelstvím, propustit nebo na čas poslat domů s šedesátiprocentní náhradou mzdy část zaměstnanců. "Opatření se však týkala asi jen 20 lidí a rozhodně to není problém celého Metrostavu," řekl mluvčí firmy František Polák. Pokud by však stát začal šetřit například i na výstavbě dálnic, dalšímu propouštění by se podle něj firma asi nevyhnula.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...