18. prosince 2009 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavební spořitelny čekají nápor klientů, jen na Silvestra vyberou miliony

Stavební spoření | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stavební spoření | foto: Shutterstock

PRAHA Čechů, kteří nechávají všechno na poslední chvíli, je stále velmi mnoho. Své o tom vědí stavební spořitelny. I letos očekávají značný nápor klientů, kteří ještě v poslední den v roce dorazí na pokladnu a v hotovosti složí potřebný vklad. Cílem je zisk státní podpory za rok 2009.

Počet smluv stavebního spoření (miliony)

Českomoravská stavební spořitelna (Liška)                   2,1
Česká spořitelna (Buřinka)   1,14
Raiffeisen                              0,86
Modrá pyramida                     0,8
Wüstenrot                              0,42

Klienti, kteří nechávají vklad na stavební spoření kvůli podpoře skutečně na tu poslední chvíli, se přitom počítají na tisíce. "Kupříkladu v loňském roce na Silvestra složilo peníze v hotovosti na stavební spoření téměř tisíc klientů. Průměrný vklad přitom činil asi osm tisíc korun," uvedla Zdenka Blechová z oddělení komunikace Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS). Podobný počet očekává stavební spořitelna podle jejích slov i letos.

V případě klientů SSČS lze hotovost na Silvestra vkládat v celé síti poboček České spořitelny, tedy na celém území České republiky. "Možnost složit vklad na stavební spoření kvůli státní podpoře vyprší letos v poledne na Silvestra, kdy všechny pobočky zavírají," upozornila Blechová.

Peníze je většinou nutné uložit v Praze

Klienti ostatních spořitelen mohou na Silvestra vkládat hotovost pouze na centrálách v Praze. "I letos vycházíme vstříc klientům, kteří z jakéhokoliv důvodu nestihli nebo nemohli poukázat či jinak uhradit zavčasu svůj vklad na stavební spoření. Na Silvestra budeme mít otevřenou pokladnu na centrále v Praze až do 16 hodin," uvedl Rostislav Trávníček, marketingový ředitel Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS).

Právě ČMSS se těší největší návštěvnosti klientů opozdilců v poslední den v roce. Kupříkladu předloni vybrala spořitelna v poslední den roku téměř 12 milionů korun. Vloni to bylo ještě více. Nápor klientů na Silvestra očekává ČMSS i v letošním roce.

Státní podpora přijde jen za peníze uložené letos

Opozdilci tak opět mohou očekávat, že si nějakou dobu postojí ve frontě, než na ně přijde řada. Lidé s tím ale nemají velký problém, proto počet opozdilců příliš neklesá. "Že si počkám půl hodiny, nebo hodinu, mi vůbec nevadí. Peníze na Silvestra vkládám na pokladně spořitelny hotově již několik let. A ještě dostanu kávu nebo čaj a bonbony," říká s úsměvem Pavla K. z Prahy, klientka ČMSS.

Celé toto "silvestrovské pozdvižení" má u stavebních spořitelen jeden důvod a tím je státní podpora. Aby klienti získali nárok na státní podporu, musí být jejich vklad připsán na účtu spořitelny do konce kalendářního roku. To znamená buď peníze včas bezhotovostně odeslat, nebo je složit v hotovosti na pokladně spořitelny.

Další podrobnosti o vkladech na poslední chvíli si přečtěte v pátečním vydání deníku

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?