13. července 2009 9:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stavebnictví znovu klesá, průmysl vyrábí o čtvrtinu méně než loni

Průmysl - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průmysl - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Průmyslová výroba v tuzemsku letos v květnu meziročně klesla o 22 procent, což je jen o desetinu lepší výsledek než v dubnu. K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení. Stavební produkce se o proti minulému roku snížila o 2,1 procenta, v dubnu přitom stavební výroba stejným tempem rostla.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová produkce o čtvrtinu. Květen 2009 měl totiž ve srovnání s tím loňským o jeden pracovní den méně. Proti dubnu byla po očištění průmyslová produkce nižší o 2,1 procenta.

"Souhrnně se dá říci: v průmyslu nic nového - průmysl se stále potácí na dně, které dosáhl jíž v lednu, a na obzoru není žádná známka zlepšování situace," uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. Výrazně exportně orientované české ekonomice tak nepomohou podle analytika Citco-finanční trhy Tomáše Volfa kroky domácích institucí, ale pouze oživení u zahraničních partnerů. "Jakmile se tedy vzpamatuje Evropa v čele s naším největším partnerem Německem, můžeme i my doufat ve zlepšení," dodal.

Nejvýrazněji tíží celkové statistiky pokles hutní produkce o 42,5 procenta. Dvouciferné meziroční snížení výroby ale hlásí všechna odvětví zpracovatelského průmyslu kromě potravinářství, které stagnuje. Negativní informaci o produkci doplňuje pokles zakázek o 27,8 procenta a snížení zaměstnanosti o 12,5 procenta.

"Existují i záblesky naděje na lepší časy. Těmi jsou zejména poslední data o průmyslu Německu. V květnu se německém průmyslu zvýšila jak produkce tak zakázky. Za celý letošní rok očekáváme pokles průmyslové produkce o 14 procent," říká analytik společnosti Patria David Marek.

Lidovky.cz