23. dubna 2011 17:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stávka kamionů ohrozila vývoz čínského zboží

Made in China | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Made in China |

V hlavní přístavní čtvrti v Šanghaji tři dny stávkovali řidiči kamionů, kteří byli nespokojeni s růstem poplatků a s vytrvalým zdražováním pohonných hmot. Protest už podle agentury Reuters začíná znemožňovat vývoz čínského zboží.

Přístav v Šanghaji je z hlediska odbavených kontejnerů nejrušnější na světě. Skupina asi 600 lidí se shromáždila před kancelářemi jedné z přepravních společností v přístavu Pao-šan, což je jeden z několika šanghajských přístavů. Někteří z protestujících házeli kamením na kamiony, jejichž řidiči se odmítli do protestu zapojit. Policie v této souvislosti zadržela dva aktéry.

Stávka kamionů nakonec jistý úspěch měla, protože čínské úřady slíbily "kroky, které povedou ke snížení poplatků".

Čtěte také:

Stávka řidičů kamionů proti vysokým cenám jen dokresluje nespokojenost, která kvůli růstu inflace panuje v širší veřejnosti. Míra inflace v březnu vystoupila na 5,4 procenta a byla nejvyšší za téměř tři roky.

Čína se bojí protestů a nepokojů
Vláda má teď obavy, aby nespokojenost nepřerostla v masové protesty podobné těm, které nedávno otřásly arabským světem. Pozorovatelé ale upozorňují, že Čína je v jiné situaci. Mezi stávkujícími je řada smluvních dopravců, kteří pendlují mezi výrobními závody a přístavem.

Řidiči začali proti drahým pohonným hmotám protestovat už ve středu, zpočátku ale jejich akce neměla větší dopady. Řidiči chtějí, aby vláda s drahým benzinem něco udělala, části řidičů také vadí, že logistické firmy od nich vybírají vysoké poplatky.

Lidovky.cz, ČTK, Reuters

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝROBNÍ MISTR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč