Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 11 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stávka v Lufthanse se přesunula do Mnichova. Dozvuk bude mít i zítra

Cestující na frankfurtském letišti čekají na své lety.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestující na frankfurtském letišti čekají na své lety. | foto: ČTK

BERLÍN/PRAHA Letiště v Berlíně a Frankfurtu nad Mohanem dnes částečně ochromila osmihodinová stávka palubního personálu největší německé letecké společnosti Lufthansa. Od 13:00 SELČ se protest letušek a stevardů za mzdové požadavky přesunul do Mnichova, kde má trvat do půlnoci.

Lufthansa dnes do odpoledne zrušila přes 300 letů, mimo jiné i čtyři spoje s Prahou, a škody odhaduje na několik milionů eur. Odborový svaz UFO očekává, že odpadne až 700 letů.

Lufthansa zrušila čtyři spoje s Prahou

"Zatím stále platí, že jsou zrušené čtyři lety - dva z Frankfurtu a dva do Frankfurtu. Co se týče dalších dvou letišť, kde se má stávkovat, berlínského a mnichovského, do Berlína dnes Lufthansa neletí a do Minichova máme nějaké lety v tomto období, ale nemáme informaci, že by měly být zrušeny," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Letiště Ruzyně Eva Krejčí.

Jaké lety byly dnes zrušeny na pražském letišti:

  • LH 1392 z Frankfurtu do Prahy (přílet 9.05)
  • LH 1393 z Prahy do Frankfurtu (odlet 9.50)
  • LH 1394 z Frankfurtu do Prahy (přílet 11.25)
  • LH 1395 z Prahy do Frankfurtu (odlet 12.10).

Pro další informace kontaktujte společnost Lufthansa, www.lufthansa.com. Společnost má prodejní místo v odletové hale Terminálu 2.

Stávka palubního personálu začala v 05:00 SELČ na berlínském letišti Tegel a o hodinu později ve Frankfurtu, tedy na největším letišti v zemi. Tyto protesty skončily ve 13:00 a ve 14:00 SELČ. Na obou letištích se už od rána tvořily u přepážek dlouhé fronty cestujících, kteří se snažili přerezervovat své lety nebo získat náhradní spojení.

Cestující byli v klidu, letenky měnili za jízdenky na vlak

Televize n-tv mluvila například s jedním z pasažérů, který v takové frontě čekal hodinu a stále ani neviděl na její začátek. Většina cestujících přesto brala tyto komplikace s pochopením. Mnoho jich využilo možnost vyměnit letenky za jízdenky na vlaky, které tak dnes v Německu čelily zvýšenému náporu cestujících.

V Mnichově se bude stávkovat do půlnoci

Odpoledne nastala podobná situace na druhém největším německém letišti v Mnichově, kde se odboráři chystají stávkovat jedenáct hodin. To je zatím nejdelší přerušení práce během nynějších nátlakových akcí UFO.

Unavení cestující čekají na letišti ve Frankfurtu na náhradní let.

Unavení cestující čekají na letišti ve Frankfurtu.

Palubní personál aerolinií stávkoval ve Frankfurtu už v pátek, a to osm hodin. Tehdy vypadlo 190 letů a na zemi zůstalo 26 000 cestujících.

Dnes musela Lufthansa ve Frankfurtu zrušit okolo 250 příletů a odletů, včetně čtyř spojů s Prahou. V Berlíně odpadlo asi 20 letů a v Mnichově se jich neuskuteční minimálně další stovka. Osm spojů Lufthansa už také odvolala na středu, kdy se očekávají dozvuky dnešní stávky.

Vedle vnitroněmeckých a kontinentálních letů odboráři svůj protest tentokrát rozšířili na dálkové trasy. Celkem podle mluvčího Lufthansy dnes vypadne asi polovina letů na krátkých a středních vzdálenostech a zhruba třetina dálkových.

Odboráři požadují zvýšení platů o pět procent

UFO požaduje pro více než 18 000 letušek a stevardů zvýšení mezd o pět procent. Aerolinie nabídly 3,5 procenta. Nástupní plat palubního personálu u Lufthansy je podle UFO 1450 eur hrubého (36 000 Kč) a podle odsloužených let se může vyšplhat až na 4000 eur (zhruba 100 000 Kč) hrubého měsíčně.

Stávka na letišti ve Frankfurtu nad Mohanem. Ilustrační foto.

Personál Lufthansy znovu stávkuje za vyšší platy.

Odborářům se také nelíbí přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu aerolinií, a využívání smluv na dobu určitou.

Lufthansa a odbory se vzájemně obviňují z arogance

Sblížení stanovisek obou stran protestní akce zatím nepřinesly. Vedení Lufthansy a UFO se místo toho vzájemně obviňují z arogance. "Pokud bude tato arogance pokračovat, tak přestaneme s těmito časově a místně omezenými stávkami a někdy v příštích dnech oznámíme, že se Německo zastaví na 24 hodin," pohrozil dnes šéf UFO Nicoley Baublies.

Lufthansa dnešní protest odsoudila jako "ránu pěstí do obličeje našich klientů". "Vedení odborů tady stávkuje proti klientům, a to není možné. To, co tu UFO dneska předvádí, už je plošná stávka," prohlásil mluvčí aerolinek Andreas Bartels.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...