11. února 2013 15:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Steaky z českých krokodýlů budou brzy k mání, stát povolil jejich porážku

Farma ve Velkém Karlově chová více než 200 krokodýlů nilských. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Farma ve Velkém Karlově chová více než 200 krokodýlů nilských. | foto: Reuters

PRAHA V České republice bude možné od března porážet krokodýly. Novela vyhlášky ministerstva zemědělství dále umožňuje zpracování jejich masa a jeho následný prodej. Krokodýlí farmu na Zlínsku například už dva roky provozuje Agrofert podnikatele Andreje Babiše.

"Vyhláška reaguje na úspěšný chov krokodýlů v Česku, kteří už dospěli do jateční velikosti, a také na poptávku po exotických potravinách," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Kateřina Böhmová.

Porážet bude možné pouze krokodýly narozené a odchované v zajetí, a to za podmínek stanovených zákonem na ochranu zvířat proti týrání. Na zdravotní nezávadnost produktů bude dohlížet Státní veterinární správa.

ČTĚTE TAKÉ:

"Právní úprava určuje hygienické a veterinární požadavky na podniky, ve kterých se bude krokodýlí maso a další produkty zpracovávat. Vyhláška, která prošla notifikační procedurou u Evropské komise, začne platit od 1. března," uvedla mluvčí.

Získávání masa a dalších živočišných produktů z chovaných krokodýlů na farmách evropská legislativa neupravuje. Dosud neexistovala ani česká právní úprava, která by se touto problematikou zabývala, dodala Böhmová.

Více než 200 krokodýlů nilských chová na své farmě ve Velkém Karlově jihomoravský zemědělský podnik Agro Jevišovice. Ten předloni včetně chovu exotických plazů koupila skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše.