Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stejný internet pro všechny, zní z Evropy. Čeští operátoři můžou mít problém

Internet. Blokování webových stránek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Internet. Blokování webových stránek. | foto: Ilustrace Richard CortésČeská pozice

PRAHA Evropské sdružení regulátorů vydalo návod, jak se mají členské státy chovat v případech, kdy jsou data z některých zdrojů upřednostňována před jinými. Starosti mohou mít i čeští operátoři, kteří v komerčních dohodách s poskytovateli obsahu mají byznys.

Uživatel by si rád přehrál video z internetu, ale obraz se mu stále zasekává. Stejný klip však lze z jiného serveru přehrát bez problémů. Chyba ale není v zařízení ani připojení. To si jen jedna firma zaplatila za to, aby se její obsah dostal k uživatelům rychleji a kvalitněji.

Nerovnému postavení bohatých firem oproti například malým startupům má zabránit princip takzvané síťové neutrality. Ten v Evropské unii sice platí od konce dubna letošního roku, řada států však stále neví, jak jej v praxi aplikovat.

Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací BEREC proto vypracovalo pokyny, jak se se složitou problematikou vypořádat. Oficiálního představení se má materiál dočkat právě poslední srpnové úterý. Díky magazínu Politico je však jeho podoba známa předem.

Je třeba přitvrdit

BEREC zastává podobně přísný přístup jako americký regulátor, který síťovou neutralitu uzákonil loni. To nepotěší především telekomunikační operátory, kteří v možnosti vytvořit na pomyslné internetové dálnici rychlý pruh, jímž by některé firmy mohly předjíždět ostatní, viděli komerční příležitost a nový zdroj dlouhodobě klesajících příjmů.

„V letadle si také můžeme připlatit za business class,“ řekl LN Andrew Davies, finanční ředitel VimpelCom, šesté největší operátorské skupiny na světě. Stejný názor přitom v minulosti podpořili například držitel Nobelovy ceny za ekonomiku Jean Tirole nebo německá kancléřka Angela Merkelová.

Internetový trh v Evropské unii.

Internetový trh v Evropské unii.

Národní regulátoři by teď ale měli dbát na to, aby k žádnému připlácení nedocházelo. Přístup k otevřenému internetu mají mít všichni, bez ohledu na operátora, místo, druh obsahu nebo aplikaci, kterou používají. Operátoři budou muset být v řízení datového provozu transparentní a v neposlední řadě budou muset uvádět minimální a maximální rychlosti a další parametry připojení.

„Prakticky vzato dochází ke zpřísnění režimu síťové neutrality oproti dosavadní úpravě ČTÚ z prosince 2013,“ uvedl mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Martin Drtina.

V Česku chybí sankce

Čeští operátoři jsou zatím na komentáře skoupí. Přitom i oni se nachází na tenkém ledě. Například O2 už si vysloužilo pozornost regulátora kvůli své dohodě s hudební streamovací službou Spotify, v rámci které zákazníkům neúčtuje data, jež při poslechu hudby spotřebují.

Pokyny BEREC přitom výslovně říkají, že operátoři smí nabízet speciální služby, nesmí ale tato data upřednostňovat nebo je účtovat jiným způsobem, například vynecháváním z datového limitu.

„Před důkladným prostudováním finálního znění pokynů BEREC se nemůžeme k textu ani k případným dopadům na jednotlivé produkty vyjádřit,“ sdělila mluvčí O2 Lucie Pecháčková.

BEREC rovněž zdůrazňuje nutnost sankcí, které za porušování rovných podmínek na internetu hrozí. Jejich výši nechává na jednotlivých státech, v České republice však vymezení stále chybí.

Sankce za porušení principu síťové neutrality by do zákona o elektronických komunikacích měly být začleněny novelou ministerstva průmyslu a obchodu. To však lhůtu do 30. dubna už propáslo. Vymahatelnost klíčové telekomunikační legislativy je proto značně komplikovaná a operátorům nyní nehrozí za její nedodržování fakticky žádné postihy.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!