23. června 2009 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stocku letos navzdory krizi roste prodej fernetů

Fernet stock | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fernet stock | foto: Reprofoto

PLZEŇ Čtyřprocentní meziroční nárůst prodeje fernetů v maloobchodě i gastronomii zaznamenal za prvních pět měsíců Stock Plzeň.

Loňský odbyt byl přitom pro firmu rekordní; likérka prodala 27,53 milionu litrů lihovin, z toho asi třetinu tvořil fernet. Většina značek lihovin v regálech českých maloobchodů a v restauracích zažívá letos kvůli ekonomické krizi oslabení poptávky nebo stagnaci, řekl obchodní šéf největší české likérky Richard Švéda.

"Je nepochybné, že dnes zákazníci zvažují koupi lihovin více než kdy jindy.

A když už se pro nákup rozhodnou, investují do značek, které znají dlouhá léta," dodal. Mimořádně dobře si vede především citronový fernet. Podle Švédy většina spotřebitelů lihovin v těchto měsících sází na jistotu a nepouští se "do žádných experimentů".

Jedním z důvodů růstu prodeje je fakt, že se daří z trhu ČR vytlačovat plagiáty a napodobeniny. Nejnověji například Vrchní soud v Praze vydal rozsudek, kterým nařídil firmě United Brands stáhnout výrobky Fernet Liqueur Skay, protože používají etikety zaměnitelné s vinětami Stocku, chráněnými ochrannými známkami. "Kvůli odvolacímu řízení ale trvalo skoro dva roky, než jsme se domohli svých práv," dodal Švéda.

Před deseti lety vyhrál Stock spor s podnikatelem, který prodával Fernet Grizzly a etiketou napodobující Fernet Stock. Dalším problémem, který likérka řeší, je napodobování samotných názvů. Extrémním případem je podle Švédy firma Livi Dubňany, která před lety pojmenovala svůj produkt zcela identicky, Fernet Stock Citrus.

Stock v ČR vévodí rozhodujícím segmentům - hořkým a bylinným lihovinám, tuzemákům, vodkám i likérům. Klasický fernet vyrábí 82 let. V roce 1997 se k němu přidal citronový a předloni průzračný Fernet Stock 8000.

ČTK, Lidovky.cz