Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Století Asie? Do roku 2050 budou v regionu žít největší boháči planety

Asie

  7:00
HONGKONG - Do roku 2050 budou největší boháči světa bydlet v Asii. Takový je závěr zprávy o světovém bohatství, kterou zpracovala poradenská společnost Knight Frank. Na vrcholu žebříčku zemí, které mají našlápnuto stát se do čtyřiceti let nejbohatšími na světě, stojí městský stát Singapur, hned za ním se umístily Hongkong, Tchaj-wan a Jižní Korea.

Singapur foto: Reprofoto

Zpráva o světovém bohatství

Zpráva brala v úvahu několik faktorů: tvorbu zisku, rizikovost ekonomik i politickou situaci v jednotlivých zemích. Podílely se na ní nezávislá poradenská společnost působící v oblasti nemovitostí Knight Frank, Citi Private Bank a další ekonomičtí odborníci.

Podle výše příjmů na obyvatele je Singapur na prvním místě už nyní, uvádí zpráva Knigt Frank. Měřeno podle parity kupní síly činil roční příjem na hlavu v Singapuru v roce 2010 56 532 dolarů, následovalo Norsko s 51 226 dolary, USA (45 511 dolarů), Hongkong (45 301) a Švýcarsko (42 470 dolarů). Mezinárodní měnový fond řadí Singapur na třetí pozici v HDP na hlavu v letech 2010-11 za Katar a Lucembursko, které společnost Knight Frank do své zprávy nezařadila.

Danny Quah z London School of Economics předpokládá, že světové ekonomické centrum bude do roku 2050 ležet někde mezi Indií a Čínou, zatímco v roce 1980 bylo ve středu Atlantiku, uvedl server CNN.  

Kde budou do roku 2050 žít největší boháči planety?

1. Singapur (137 710 dolarů*)

2. Hongkong (116 639 dolarů)

3. Taiwan (114 093 dolarů)

4. Jižní Korea (107 752 dolarů).

Jedinou západní ekonomikou, která by se mohla udržet v první pětce, je podle odhadu zprávy o bohatství USA s odhadovaným příjmem na hlavu 100 802 dolarů.

* příjem na hlavu

Někteří boháči už vytušili příležitost

Někteří ze světových superboháčů už příležitost vycítili a Pacifik překročili už dávno. Například spoluzakladatel Facebooku, rodilý Brazilec Eduardo Saverin se do Singapuru odstěhoval před třemi lety, Jim Rogers, který s miliardářem Georgem Sorosem založil Quantum Fund, přesídlil do bývalé britské kolonie v roce 2007.   

Rogers: Asie znamená bohatství

Jim Rogers

"Asie znamená bohatství. Největší věřitelé jsou Čína, Japonsko, Korea, Tchaj-wan, Hongkong, Singapur. Dlužníky známe a víme, kde jsou. Podívejte se na Řecko, Španělsko. Neříkám tohle rád, protože jsem také Američan. Ale fakta jsou fakta," říká Jim Rogers.

"V Asii je jednodušší stát se bohatým než v Americe, proto jsem se přestěhoval. Spojené státy jsou největším dlužníkem v historii světa," řekl Rogers CNN.  "Prodal jsem svůj dům v New Yorku. Přestěhoval jsem se do Asie a moje dcery umí už perfektně mandarínsky. Připravuji je tak na život v 21. století."  

Že se světové bohatství přesouvá do Asie, dokazuje i žebříček nejrychleji rostoucích světových ekonomik mezi lety 2010 - 2050, který Knight Frank ve své zprávě také uvádí. Z deseti nejrychlejších ekonomik jich je v regionu sedm.

TOP 10 nejrychleji rostoucích ekonomik v letech 2010-50:

1. Nigérie

2. Indie

3. Irák

4. Bangladéš

5. Vietnam

6. Filipíny

7. Mongolsko

8. Indonésie

9. Srí Lanka

10. Egypt

Japonsko táhne ke dnu stárnoucí populace

Špatně na tom naopak podle výhledové zprávy o bohatství budou v následujících čtyřiceti letech 'staré ekonomiky': Španělsko, Francie, Švédsko, Belgie, Švýcarsko, Rakousko, Nizozemsko, Itálie a Německo, které se překvapivě ocitlo téměř dně žebříčku. Nejpomalejší ekonomický vývoj ale Knight Frank predikuje Japonsku, které ke dnu táhne stárnutí populace.  

ČTĚTE TAKÉ:

Nicméně rychle se rozvíjející ekonomika s sebou nese riziko rychleji se rozevírajících nůžek mezi bohatými a chudými. Ve zprávě na to upozorňuje politická analytička Tina Fordhamová a jako příklad možného dalšího vývoje v Asii uvádí třeba demonstrace hnutí Occupy Wall Street v USA.

Co predikuje zpráva o bohatství (Wealth Report 2012):

  • Asie se stane sídlem největších boháčů světa, žebříček nejbohatších států povede Singapur.
  • Do roku 2050 budou čtyři nejbohatší regiony světa v Asii.
  • Japonsko a evropské ekonomiky čeká v následujících čtyřiceti letech propad.
  • V Asii bude sedm z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik
Autor: