Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stop prasklým lebkám. Startup bojuje se zraněními hlavy u sportovců

Helma ze speciálního materiálu má být „druhou lebkou“ chránící hlavu zápasníka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helma ze speciálního materiálu má být „druhou lebkou“ chránící hlavu zápasníka. | foto: Bats-Toi

PRAHA Po celém světě je 102 milionů řeckořímských zápasníků, kteří si ročně způsobí nejméně dva miliony otřesů mozku. Přesto neexistují žádné regule či standardy ochrany hlavy zápasníků. Startup Bats-Toi našel mezeru na trhu a sbírá jedno ocenění za druhým.

Letošní letní olympiádu v Riu sice nestihne, už na konci roku by však statistiky zranění hlavy mohly díky této firmě začít klesat.

Není náhoda, že jedním ze dvou zakladatelů firmy je Mario Mercado, který se zápasením spojil 20 let svého života. Nejprve sám coby zápasník, mimo jiné na americké univerzitě v Syracuse. V současnosti je trenérem několika hvězd smíšeného bojového umění MMA, například zápasnického klanu Graciů nebo Davida Branche.

Výsledkem čtyři roky trvajícího vývoje je oficiálně helma. Spíše však jde o druhou lebku, která chrání zápasníkovu hlavu. Při vzniku lehké kompozitové ochranné pomůcky spojili síly biomedicínští i strojní inženýři, stejně jako neurologové a další vědci z New York University a Columbia University.

„Výsledkem je elegantní, moderně vypadající výrobek, který splňuje bezpečnostní požadavky sportovce pokrytím a ochranou nebývale velké části hlavy v porovnání s tradičními chrániči, které zápasníci nosí po celá desetiletí,“ uvedl Mercado, podle něhož se nová helma jmenuje.

Bats-Toi aktuálně spustil předobjednávky. K prvním zákazníkům by se helma měla dostat v listopadu. Podle výrobce by měla být univerzální, zatím je však určena především pro jeden z nejtradičnějších olympijských sportů. Zápas řeckořímský má, jak již název sám napovídá, kořeny v antice a na moderních olympiádách je od jejich samého počátku v roce 1896. Firma už však slíbila, že v blízké budoucnosti představí modely upravené i pro potřeby dalších bojových sportů.

Helma ze speciálního materiálu má být „druhou lebkou“ chránící hlavu zápasníka.
Helma ze speciálního materiálu má být „druhou lebkou“ chránící hlavu zápasníka.

Mercado v současnosti vyjde na 150 dolarů. V přepočtu zhruba 3600 korun však není tolik, vezme-li se v úvahu, že zápasníci za vybavení ročně utratí v průměru dvojnásobek. A už vůbec nejde o velkou investici v porovnání s náklady, které si vyžádá zotavení z následků zranění hlavy, přičemž otřes mozku je to nejmenší, co se může stát.

Přestože většina lidí s diagnostikovaným otřesem mozku je propouštěna do domácího léčení, v průměru si pacienti s různými zraněními hlavy pobudou podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v nemocnici devět dní. Náklady na den rehabilitace průměrně dosahují jednoho tisíce dolarů. Při těžších zraněních se pak účet za léčbu v průměru vyšplhá jen první rok po zranění přes 150 tisíc dolarů.

Lepší inovátor než sportovec

CDC odhaduje, že jen v roce 2000 připravila zranění hlavy americkou společnost přímo a nepřímo (například ztrátou produktivity) o 60 miliard dolarů. Efektivní léčba těžkých otřesů mozku a dalších zranění hlavy přitom stále neexistuje. Jak informoval list New York Times, jen americká vláda si v posledních letech zadala tři studie za 70 milionů dolarů, které ovšem dospěly ke třem různým závěrům.

Stejně je tomu v soukromém sektoru. Společnosti z oblasti sportu, jako například výrobce vybavení Under Armour, i z dalších odvětví, třeba General Electric, se účastní milionových grantových programů majících za cíl vyvinout efektivní prevenci nebo léčbu takových zranění. Zatím však bez valnějších výsledků.

Mario Mercado se tak se svým malým newyorským startupem do dějin bojových sportů možná zapíše mnohem větším písmem, než by se mu povedlo zápasnickou či trenérskou kariérou.

Není to přitom jeho první výtvor. Na kontě má už patentovaný antimikrobiální přípravek, který má pomáhat proti bakteriálním, plísňovým a virovým infekcím a kontaminacím potravin, pitné vody, životního prostředí a při čištění zranění.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku
Dvě mámy, tři děti: Testujeme kosmetiku sebamed pro citlivou pokožku

Vyzkoušeli jsme kosmetickou značku sebamed na naše citlivé a suché pokožky. Naše Hanka otestovala řadu BABY s malou Emičkou, do testování se však...